15 waarde Gedurende geruimen tijd had men op 't voetspoor van Vott en Pettenkofer deze verhouding op 1: 1.75 aangenomen, maar nu Dr. KöNIG in den 3cn druk van zijn welbekend werk de voorkeur schenkt aan 2.5, meenen wij ook gerechtigd te zijn dat getal aan te nemen. De berekening is derhalve als volgt: 62 X 2.5 500 655 gram stikstofvrije voedingsstoffen; de verhouding tot de eiwitten is dus ongeveer als 4.5: 1, (1) een verhouding, welke men in Europa aanneemt als vereischt voor het oorlogsration, dat zooveel krachtiger moet wezen dan het vredesration. Ongetwijfeld is de hoeveelheid eiwit in het ration groot, en zou dit wellicht aanleiding kunnen geven tot de vraag of het eiwit niet ver minderd zou kunnen worden. Daarom meenen wij niet onopgemerkt te mogen laten, dat Voit bij zijn berekeningen aanneemt, dat gemid deld 10 °/0 van het eiwit bij een gemengd dieet «iet verteert, terwijl een eenvoudige berekening met de gegevens in onze tabel leert, dat dit cijfer door ons op ongeveer 13 °/0 zou moeten gesteld worden. En op de verteerbaarheid der voedingsstoffen komt het ten slotte toch maar uitsluitend aan, want: „Man lebt nicht von dem was mann „isst, sondern von dem was man verdatjt". Een ander punt waarop men moet letten is, dat volgens Voit een deel van het eiwit in het ration van dierlijken oorsprong moet wezen en neemt hij aan, dat per dag minstens noodig is een hoeveelheid van 230 gram vleesch, met of 212 gram vleesch zonder been. Aannemende, dat het vleesch, zooals het in Indië voor den troep gefourageerd wordt, gemiddeld 15 pCt. been bevat dan volgt daaruit, dat het ration voor den Europeaan in Indië 212 100 250 gram rundvleesch moet bevatten, zal aan den eisch van Voit voldaan zijn. En wat zien wij nu? Dat het tarief N°. 15 daarmede niet alleen geheel in overeenstemming is, maar zelfs, dat het meer dierlijk voedsel toe staat, dan bepaald noodig is, daar bovendien per dag nog 50 gram blikkenvleesch en evenveel varkensvleesch toekomt. Hiermede wordt (1) De gouvernementsvivres alleen in beschouwing nemende, is de berekening als volgt: 40 X 2.5 500 600 en de verhouding tegenover de 127 gram eiwit dus: ongeveer als 5: 1 de verhouding, welke men in Europa voor een vredesration vol doende acht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 18