187 bestuur toegevoegd, ten einde de aanrakingen tussehen leger cn bevolking te vergemakkelijken, doch dat nam niet weg, dat was de geest der inwoners den troepen ongenegen geweest, zulks wel aan alles zou zijn te bespeuren geweest. Maar neen, de bevolking van het district, waarin geopereerd werd, hoewel straatarm zijnde, spande al hare krachten in om den soldaten aangenaam te zijn. Bij den ingang van elke desawoning stond ten allen tijde een met helder bronwater gevulde gendie ter beschikking van een ieder, die drinken wilde; thee en koffie, al waren ze dan ook naar 's lands eer buitengewoon slap, werden welwillend ver strekt en een kleinigheid eerst na tal van plichtplegingen aange nomen; voor de des nachts optrekkende veldwachten werden zonder veel omslag de huizen ontruimd, terwijl in den eenen nacht, gedurende welken alle troepen onder den blooten hemel bivakkeerden, van heinde en verre tafels, bamboe banken, nachtlampjes, stroo enz. enz. werden aangesleept om den officieren en minderen het verblijf in de open lucht zoo dragelijk mogelijk te maken. Hoewel bepaald was, dat de bevolking door tusschenkomst van het civiel bestuur schadevergoeding kon vragen voor alles, wat door de troepen of bij gelegenheid van de oefeningen aan particuliere eigendommen vernield was, werd, althans voor zooverre eenige door mij geraadpleegde officieren zich weten te herinneren, van geen enkel geval van chantage gehoord; gaarne werd een indemniteit ontvangen, doch het voor de aangebrachte schade gevraagde bedrag was billijk. Uit den aard der zaak waren honderde lieden uit de omstreken samengestroomd om den bivakkeerenden troepen tabak, vruchten, gebak enz. enz. te verkoopen, maar, hoewel op die wijze zeer veel geld onder de bij uitstek behoeftige bevolking geraakte, werd niets vernomen van schan delijke afzetterijen, verhooging van prijzen enz. als waarop de Fransche boeren, weinige maanden geleden, hun eigen landlui hebben onthaald. Is nu deze Vergelijking niet bijzonder beschamend voor de Geldersche en de Fransche boeren, die in elk geval in beter doen verkeeren dan de Javaansche dorpelingen en bovendien iu tegenstelling met de laatsten, die slechts vreemdelingen in hun midden hadden, lands verdedigers van hun eigen natie herbergden? Januari1892.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 190