191 Het projectiel uit het Mannlicher geweer geschoten doorboort op 5 a GOO pas een muur van baksteen, zoodat het bijna onmogelijk zal worden, zich in de toekomst eene afdoende dekking te verschaffen, terwijl de om standigheid, dat drie of vier achter elkander staande manschappen door één kogel buiten gevecht kunnen gesteld worden, oorzaak zal zijn, dat zelfs op de verste afstanden van gesloten opstellingen geen sprake meer kan wezen. Goddank dan ook, zegt prof. Billroth, dat ik niet in de gelegenheid ben, om u kwetsuren met de nieuwe geweren toegebracht, te laten zien. Ge zoudt niet langer verbrijzelde, afgesplinterde doch doorboorde been deren aanschouwen. Een moderne oorlog kan dan ook slechts zeer kort duren, terwijl de geneeskundige dienst, om aan zijn verplichtingen te voldoen, zou moeten te beschikken hebben over een personeel bijna even sterk als het aantal combattanten. Terwijl echter voor de volmaking van de vuurwapens op geen onkosten wordt gezien, wordt voor den geneeskundigen dienst niets of althans weinig gedaan en kan hij dus geen gelijken tred houden met de steeds vooruitstrevende wapentechniek. Allg. Mil. Zeitung. In „de Natuur" van 15 November 1891 wordt in een opstel, getiteld „de vernielende werking der moderne projectielen" o. a. gezegd: He levende kracht der projectielen bij verschillende nieuwe geweren (Lebel, Mannlicher, Hebler) overtreft minstens twee malen die der vroegere, terwijl talrijke proeven op lijken hebben bewezen, dat de vernielende werking daarmede hand aan hand gaat. Bij schoten op korte afstanden (tot 100 pas) ontwikkelen de projectielen een vreeselijke werking, zij verbrijzelen de beenderen van het monschelijk lichaa n in een groot aantal splinters, terwijl de kogels zelve in verscheidene stukken uiteenspringen en de omliggende deelen verscheuren, zoodat hun werking in dit opzicht in 't geheel niet van explosiefkogels verschilt! Proeven van Delorme op groote afstanden hebben hetzelfde bewezen. Zelfs op een afstand van 2000 pas doorboort zulk een projectiel nog het lichaam en de beenderen. Nog eens de versterking van Helgoland. Op de bcgrooting van het Duitsche rijk voor 1892—93 wordt voor de

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 194