195 is het mogelijk langzamerhand in het Leger een categorie soldaten te doen ontstaan, die werkelijk koks zijn. Dit zal te eerder bereikt worden, indien men als regel de koks kiest uit hen die vroeger reeds bij andere korpsen als kok fungeerden, dan wel als bijkok bewijzen van geschiktheid hebben gegeven. Yroeger werd in den regel de bijkok voor niet langer dan één maand gecommandeerd, thans is die termijn gesteld op drie maanden, lang geuoeg om na te gaan of iemand gemaakt is van het hout, waaruit men koks snijdt. Verder willen wij hier nog wijzen op de mede bij de Algemeene Order 1890 N°. 37 in het leven geroepen bepaling, dat zoo noodig aan het vaste (1) keukenpersoneel een of meer soldatenvrouwen kunnen worden toegevoegd, aan wie tegen een geldelijke belooning de bereiding op speciaal Inlandsche wijze van sommige spijzen kan worden opgedragen. Deze bepaling verdient toejuiching en kan niet anders dan der bereiding van het eten ten goede komen. Mede verdient niet onopgemerkt te blijven, dat volgens de jongste voorschriften een sergeant minstens gedurende zes achtereenvolgende maanden menagemeester mag wezen. Vroeger had men hierbij ook de noodige afwisseling en scheen een maand al een heel lang tijdvak. De nieuwe bepalingen omtrent het beheer der menages en het keukenpersoneel te zamen genomen, kan men getuigen, dat daarmede een belangrijke aangelegenheid een goede bereiding der spijzen veel beter geregeld is, dan vroeger het geval was. Ja, zóó belangrijk komt ons deze aangelegenheid voor, dat wij niet schromen te beweren, dat zoo van de verschillende in de Algemeene Order 1890 N°. 37 opgenomen wijzigingen, die van het reglement op den Inwendigen Dienst niet de belangrijkste zijn, zij dan toch zeer zeker daaronder gerekend moeten worden. Dit zullen zelfs zij wel willen toegeven, die overigens de verschij ning der nieuwe voedingstarieven niet met onverdeelden bijval begroet hebben. Intusschen is onderwerpelijk van toepassing het „dankbaar maar niet voldaan." Er zal nog een kleine schrede verder gedaan moeten (1) Wij cursiveeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 200