197 Een kort oogenblik, omdat wij anders al te zeer van ons onder werp de bespreking der nieuwe voedingstarieven zouden afdwalen. Niettemin kunnen wij niet nalaten hier met een enkel woord te verklaren, dat wij instemmen met hen, die van meening zijn, dat men evenals bij het Nederlandsche leger ook bij het Indische leger de broodbereiding in eigen beheer moet nemen. Voor deze instemming hebben wij verschillende redenen, doch het zij ons vergund hier slechts een dier redenen nader toe te lichten en op te komen tegen het wel eens uitgesproken gevoelen, dat moge bij het Nederlandsche leger de broodbereiding in eigen beheer geboden worden door de belangrijke rol, welke het brood bij de voeding van den Nederlandschen soldaat speelt, omdat het dagelijksche ration daar te lande 650 gram bedraagt, die noodzakelijkheid bij het Indische leger niet in die mate zou bestaan, omdat de rijst het hoofdvoedsel zijnde (ook voor den Europeeschen vreemdeling?) het ration brood 200 gram bedragende voor de voeding dus niet zoo belangrijk zou zijn Wij zouden hier al dadelijk kunnen vragen, of de beweerde geringheid van het ration een reden mag zijn, om met mindere waarborgen voor de verstrekking van goed brood genoegen te nemen, maar willen dit liever laten rusten, om aan te toonen, dat moge in Indië de rijst al het hoofdvoedsel van plantaardigen oorsprong zijn, het versche brood bij de voeding dan toch ook een belangrijke rol speelt. Tot een juiste beoordeeling der waarde van het brood voor de voeding van den soldaat zoowel met opzicht tot het in het ration aanwezige overige plantaardig voedsel, als met opzicht tot het in't ge- heele ration aanwezige voedsel (plantaardig -|- dierlijk) kan men intusschen niet eenvoudig de hoeveelheden voedingsstoffen van het brood met die der overige levensmiddelen bijeengeteld, vergelijken. Yoor de voeding toch zijn eiwitten, vetten en koolhydraten niet gelijkwaardig, zoodat het dan ook, om een vergelijking tusschen ver schillende voedingsmiddelen mogelijk te maken, noodig is, de daarin voorkomende voedingsstoffen (eiwitten, vetten en koolhydraten) in een zelfde voedingsstofeenheid uit te drukken. Professor Maijer van de landbouwschool te Wageningen (Eco nomist van Februari 1882) stelt de gemiddelde verhouding der voedingswaarde dezer drie verschillende voedingsstofgroepen in even-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 202