198 genoemde volgorde als 5: 2: 1. Dr. König geeft de verhouding als 5: 3: 1. (l) Deze laatste verhouding tot grondslag eener berekening nemende, omdat daarbij het vet waarvan slechts een gering procent in het brood voorkomt hooger is getaxeerd, laat zich uit de tabel op blz. 12, le afl. van dit Tijdschrift, berekenen: het versche brood 180 voediDgsstofeenheden het overige plantaardig voedsel 640 het geheele ration zonder brood 1070 idem met brood 1250 waaruit volgt, dat met het oog op de voedingswaarde ongeveer 20°/o van het in het ration voorkomende plantaardig voedsel en ongeveer 15°/0 van het plantaardig plus dierlijk voedsel in den vorm van versch brood wordt gegeven. Op dezelfde basis het ration brood met het ration rijst vergeleken, is de verhouding ongeveer als 180: 520= 1: 2.8 of van het in den vorm van versch brood en rijst toegediend wordend plantaardig voedsel, komt 25°/0 ongeveer op het brood. In aanmerking nemende, dat het ration versch brood in den regel geheel en al verorberd wordt en dat van de rijst meestal een deel over blijft, dan zijn bovenstaande cijfers zeker als minimum te beschouwen, doch toonen zij in allen gevalle duidelijk aan, dat voor de voedings waarde van het ration het versche brood een belangrijk contingent levert en dat het met het oog daarop alleszins rationeel mag heeten om voor een behoorlijke bereiding van het brood de meeste waar borgen te eischen. En daar deze alleen bij bereiding in eigen beheer te verkrijgen zijn, volgt daaruit, dat ook ons leger behoefte heeft aan broodbakkerijen. Thans volgt het ration voor Inlanders. Yolgens de tabel op blz. 12, le afl. van dit Tijdschrift, bevat dat ration 107 gr. eiwit. 21 vet. 510 koolhydraten. (1) Blz. 1086 3e uitgave.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 203