200 Europeaan voldoende zou zijn, dan is het naar het voorkomt, aan geen twjjtel onderhevig, of ook een Inlander kan er zich rijkelijk mede voeden. Immers wij releveerden het reeds, door zijn geringer lichaams gewicht kan een Inlander in doorsnede met minder voedselspeciaal eiwit volstaan en wanneer wij dan ook de bovenstaande cijfers vergelijken met die op blz. 9, 1® afl. van dit Tijdschrift, van Dr. C. Eijkman, dan vinden wij uiterst gunstige verschillen in het voordeel van het ration voor den Inlandschen soldaat. Deze verschillen zijn zóó gunstig, dat als van zelf de vraag zich voordoet, of het ration soms te ruim is. Oogenschijnlijk ja, maar om zich daaromtrent zekerheid te verschaffen zou men moeten hebben gegevens meer nauwkeurig dan die welke ons ter beschik king staan, want mogen die al voldoende wezen, om als het ware bij benadering te komen tot de conclusie, dat het radon voor den Inlandschen soldaat een krachtige voeding mogelijk maakt, meer waarde mag men er dan ook niet aan hechten. Bovendien, men vergete niet, dat volgens de 5e alinea van artikel 104 van het reglement op den Inwendigen Dienst bij de infanterie, vrouwen en kinderen van Inlaudsche militairen in de menage kunnen worden opgenomen tegen betaling van art. 105 voor iedere vrouw 10 cent en voor ieder kind 3 cent in de vijf dagen. Wordt de man en vader in het hospitaal verpleegd, of is hij om wettige redenen tijdelijk afwezig zoodat hij niet in de menage is opgenomen dan wordt voor de voeding der vrouwen en kinderen niets betaald, maar daarentegen van gouveruementswege te goed gedaan 7 van het militair tarief H°. 15 voor iedere vrouw 0.5 kg. rijst en 0.125 gr. versch vleesch; voor elk kind 0.25 kg. rijst. Tegenover het betrekkelijk weinige dat voor de voeding der vrouwen en kinderen in de menage wordt ingebracht, staat echter de verplich- ting art. 106 Inwendigen Dienst om per dag aan iedere vrouw dezelfde voeding te verstrekken als aan den man; een kind heeft slechts aanspraak op rijst. Wordt nu van de vergunning om vrouwen en kinderen aan de menage te doen deelnemen, op eenigszins ruime schaal gebruik gemaakt, dan is het duidelijk, dat niet ieder soldaat kan krijgen wat voor of door hem in de menage wordt ingebracht, waaruit volgt

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 205