209 4«. Keuze der projectielen in verband met het observeeren. Zooals herhaaldelijk hierboven is aangemerkt, bleek het observeeren der Gr. dikwijls ondoenlijk. De G. K. T. schoten werden echter zeer gemakkelijk, zelfs veel gemakkelijker dan op de schietterreinen ge observeerd. Waaraan is dit toe te schrijven? Hoofdzakelijk aan de kleine afstanden, waarop werd gevuurd en aan de gesteldheid van liet terrein. Door de kleine afstanden vielen de springpunten erg regelmatig. Door de lage springpunten op die afstanden had men kleine spring- hoogten en nu gebeurde het meermalen, dat van een kort bove°n de alang-alang springen der Gr. K. T. een gedeelte van de rookwolk de alang-alang raakte en daarin bleef hangen. Hen had dan alle gelegenheid tot goed waarnemen. Verder waren de verschillende terreinvoorwerpen oorzaak, dat het observeeren der G. K. T. gemakkelijk was. Indien men eenig terrein voor zich heeft, dan ziet men zeer goed, welke boomen, struiken, heuveltjes enz. vóór, en welke achter het te beschieten doel liggen' vooral in een golvend terrein. Springt nu de G. K. T dan ziet men wel eens in de onmiddellijke nabijheid van het springpunt takken of struiken bewegen of afslaan, of wel men ziet den rook langs de verschillende boomeii drijven, waaruit men dan kan afleiden of het springpunt vóór of achter het doel is gelegen. Op zeer kleine afstanden (250 M.) in hoog begroeid terrein vurende, vielen aikwijls takken neer bij het springen der G. K. T. Deze takken nu kan men duidelijk vóór of achter den rook van 's vijands vuur zien neervallen, en daaruit alweder de ligging van het springpunt afleiden. Verder kan men nog door vèr zijdelings van de stukken te gaan staan, het -f of—vallen der springpunten afleiden uit het schijnbaar zijdelingsch vallen ten opzichte van het doel. Bij de beide excursiën naar Oleh Gadjah werd dan ook steeds met G. K T. ingeschoten, wanneer dit zonder gevaar voor de eigen troepen kon geschieden. Hog dient vermeld te worden, dat het inschieten met G. K. T. bovendien zeer gemakkelijk werd gemaakt Dl. I, 1892.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 214