212 helaas, indertijd in een oogenblik van overijling heeft verworpen, weder in te voeren. Met eene lading van bv. 6 D. G. zoude men kunnen trachten te werpen op afstanden van 100600 M. (Inv. h. van 7 35 In dat geval zou men zelfs de bestaande tijdbuizen kunnen behou den en alleen de Gr. K. T. moeten vervangen door St. Gr. K. T. met kamerlading. (1) Het worpvuur met GL uit den Coehoornmortier heeft den llen Juni plaats gehad tegen den Boekit Roembia (22 G.). Het vuur met K. heeft alleen plaats gehad den 13™ Juni bij Kota Nawas en den 16en Juni bij de gedei Bagoh. Op eerstgenoemden datum geschiedde het, omdat zich op de flank der colonne eene talrijke bende bevond, welke luid tierende trachtte op te dringen en op laatstgenoemden datum, omdat voor de sectie een alang-alangveld was, waarin even te voren verscheidene Atjehers waren teruggetrokken, welke nu het terrein wel eens zouden kunnen benutten tot het uitvoeren van een klewangaanval. Overigens waren de stukken bij het marcheeren in 's vijands nabijheid en des nachts steeds met K. geladen. Eigenlijk is de uitrusting aan K. te overvloedig (1 op 6 punt- projectielen). Indien men per stuk slechts 2 dezer projectielen had gehad (aan de affuit bevestigd), dan zou dat zeer voldoende zijn ge weest, te meer, daar men bij meerder vuur in de bovenaangehaalde omstandigheden uitstekend van op o getempeerde G. K. T. had kun nen gebruik maken en dan de K. had kunnen bewaren voor klewangaanvallen. Laat men de K. weg uit de munitiekisten (2) dan komen er 7 vakken voor puntprojectielen beschikbaar. In verband met de groote rol, welke de G. K. Ik ook bij volgende expeditiën zal hebben te vervullen, zoude men het aantal dier pro jectielen moeten uitbreiden en dan bv. 5 G. K. T. en 2 G. in elke kist kunnen bergen, of wel 3 G. op ieder stel kisten. (1) Bij St. G. K. T. zal het toch zeker niet voorkomen, dat door de geringe lading de bodem van het projectiel in de ziel wordt afgerukt of wel achterblijft. De spring lading dier projectielen zou zoo klein mogelijk moeten worden genomen, opdat het terugslaan der bussen niet zou kunnen voorkomen. (2) Eene kleine reserve kan altijd nog bij de 2e linie in een pakkist volgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 217