214 Zoo zou het aanbeveling verdienen bij bet grensschieten met G. K. T. stuksgewijze instede van sectiesgewijze op te klimmen, en de T. niet te vermeerderen, daar de springpunten toch al laag genoeg komen. Ook zou eene opklimming van 50 M. bij het grensschieten op kleine afstanden niet te versmaden zijn. Men klimt dan eenvoudig op, totdat er een springpunt -j- verkregen en vuurt door met de O. H. en T. van het laatste schot. Al deze zaken zouden echter door beproeving het beste kunnen worden uitgemaakt. Omtrent de schietregels voor het vuren met G. K. T. tegen ge dekte doelen zij nog aangeteekend, dat hetgeen ondergeteekende daarom trent schreef in de lle afl. I. M. T. van 1891 grootendeels het gevolg was van de ervaring opgedaan in de gevechten van den 1 len en 21en Juni. In Groot-Edi was overal gelegenheid de door mij voorgestelde schietregels toe te passen bij het vuren op de heuvel versterkingen, waartegen belangrijke hoeveelheden G. K. T. zijn verschoten. 7e. Materieel. Omtrent het materieel is opgemerkt, dat de St. vuurmonden zeer lastig zijn schoon te houden. Naarmate de gasafsluitende deelen meer zorg vereischen, neemt de onverschilligheid van het personeel toe, tengevolge van vermoeienissen enz. Bij de beide excursies naar Oleh Gadjah had het schoonmaken der vuurmonden plaats onder onmiddellijk toezicht van den artillerie commandant. Eens kwam deze nog tijdig ter plaatse om een kanon nier een lap met zand uit de hand te slaan, waarmede deze den St. afsluitring eventjes wilde oppoetsen't was net alsof alle manschap pen de overtuiging bij zich hadden, dat al wat men in het garnizoen leert omtrent de zorg van het materieel, ook uitsluitend in het gar nizoen moet worden toegepast, en er te velde zoo nauw niet behoeft te worden gekeken. Tot zelfs een paar dagen vóór het debarkeeren werden tegen deze handelwijze strenge straffen te vergeefs toegepast. Bij het embarkeeren voor de terugreis werden de ringen en platen uitgenomen en de vuurmonden iederen dag schoongemaakt. Dit moest nog veertien dagen na terugkomst te Batavia worden volgehouden en toen was het naroesten uit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 219