- 217 Ook zouden G. met brisante springlading den vijand daar, waar hij zich in huizen en geblindeerde versterkingen had teruggetrokken (bij Pedawa Pontong) zeer veel nadeel hebben toegebracht. Met gewone springlading is de G. gebleken, vrij wel zonder uitwerking te zijn tegen gedekte doelen. Van brisante springlading voorzien kan mogelijk in de toekomst nog wel eene gewichtige rol door dit kleine projectiel worden gespeeld. 9e. Muildieren. Welke diensten deze dieren hebben gepraesteerd blijkt voldoende uit de beschrijving der verschillende marschen en gevechten. Zoowel te Edi als overal anders hebben de muildieren alweder getoond, dat alleen op harden vasten bodem op hen valt te rekenen. De muildieren van Batavia aangebracht waren gedurende 3 jaren geoefend in laag modderig terrein en hadden ook zeer voldoende oefeningen in het marcheeren in bergterrein gehad. Voor de Edi- sectie waren 10 muildieren van de in 't geheel 48 dieren sterke batterij gekozen, welke bekend stonden als de sterkste en meest ge willige. En niettegenstaande dat alles, lieten de muildieren de artil lerie den 14en Juni aan het strand leelijk in den steek, en dat in een terrein, waarin de rijpaarden zich nog in galop bewogen. Gelukkig waren er voldoende koelies aanwezig, was de af te leggen af stand niet groot, behoefde de artillerie niet in actie te komen en had men als uiterste redmiddel nog over de marinesloepen kunnen beschikken. Indien het de vorige dagen had geregend, zoude het terrein zoo modderig zijn geweest, dat de geheel onbeladen muildieren er nog niet eens over hadden gewild. In dat geval had men zonder over de marine te kunnen beschikken, de dieren moeten afmaken. Doch ook het weer was ons gunstig geweest. Bij den opmarsch van Bagoh naar Oleh Gadjah, bij beide excursies konden de muildieren nog maar even gebruikt worden tengevolge van drassige plekken in het terrein. Hier was ook al weder de langdurige droogte onze bondgenoot. Bij regenachtig weder zouden de dieren het niet tot Paja Enjoh hebben gebracht en nog veel minder tot Oleh Gadjah.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 222