218 Bij het overgaan van kleine greppels werd steeds de grootst moge lijke voorzichtigheid in acht genomen. Als er eenigszins tijd was werden er sesaks gelegd over greppeltjes, waarover men in garnizoen zonder nadenken zoude heenstappen. Daar het echter dikwijls in garnizoen is gebleken, dat onbeduidend kleine slootjes zeer veel oponthoud kunnen veroorzaken, doordat er dieren bij het springen storten of wel hunne tuigen zoodanig naar voren schuiven, dat over- zadelen noodig is, zoo werd hier letterlijk alles vermeden wat maar aanleiding tot één verkeerden stap zou kunnen zijn. Dank zij al deze voorzorgen en alle hierboven genoemde gunstige omstandigheden, heeft de artillerie alleen den 14cn Juni den marsch der colonne ver traagd, doch overigens steeds kunnen volgen. Het medenemen van muildieren bij eene excursie is en blijft dan ook een groot waagstuk. Daarom is het zeer te betreuren, dat men geen enkele sectie bergartillerie heeft, welke door paarden kan worden getrokken en gedragen. Men heeft meer diensten van een paard, dat met 110 K. G. belast is, dan van een muildier, dat slechts 100 K. G. draagt. En vraagt men hoe het mogelijk is het tegenwoordige bergmaterieel te doen dragen zonder dat een paard met meer dan 110 K. G. belast wordt, dan is het antwoord hierop als volgt: Yervaardig een Y. draagbok, die slechts 14 K. G. weegt en belast daarmede de paarden het eerste paard met het kanon zonder sluitstukhet tweede paard met het vóórstuk van de affuithet derde mot het achterstuk en de raden het stukscommandantenpaard met de lamoen en het sluit stuk (de stukscommandant bij opgeladen materieel afgestegen)de pioniergereedschappen door de manschappen gedragen en per sectie nog een paard met de reservestukken, laadgereedschappen, poets lappen enz. Ziedaar een schema van eene zeer beweeglijke sectie bergartil lerie. Het zou zeker aanbeveling verdienen een paar sectiën van zoodanige draagtuigen te voorzien, dat bij excursiën het materieel op de boven-, genoemde wijze kon worden vervoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 223