Het vuur van een zeker aantal geweren gelijktijdig op een zelfde doel afgegeven wordt bundelvuur genoemd. Een bundel schoten wordt dus evenzeer verkregen bij tirailleur vuur als bij salvovuurwanneer men slechts bij het tirailleurvuur aan alle schutters van de groep of sectie één zelfde punt van het doel tot mikpunt aanwijst. Yorui van den hun del. Bij het gelijktijdig gebruik van een zeker aantal geweren op een zelfde punt van het doel ontstaat een spreidingsbundel, die, op zijde gezien, in vorm overeenkomt met den spreidingskegel van het enkele geweer, doch waarvan de horizontale projectie een ander aan zien heeft, wijl de bundel evenveel oorsprongspunten heeft, als er ge weren in werking zijn; de spreidingskegels dier geweren vloeien ineen. Tengevolge van verschillen in spreiding en dracht der gebezigde geweren, van verschillen in de patronen, van het onjuist stellen der vizierkleppen, van de richcfouten en het rukken der schutters, van het niet door allen op gelijke hoogte nemen van het mikpunt, van. de onrust der schutters is de spreiding van een bundel veel grooter dan die van den kegel van een enkel geweer. Vooral de hoogte en bij gevolg de diepte-(lengte-) spreiding neemt aanzienlijk toe. Niet alle geweren hebben gelijke spreiding. De opgaven der 50 °/0 spreidingen in tabel 1 van het Aanhangsel zijn slechts gemiddelden, afgeleid uit een groot aantal schoten met een tiental nieuwe geweren. Is het kaliber door opfrisschen verwijd, dan neemt de spreiding eenigszins toe. De meening, dat het kaliber van het geweer door het gewone schieten wordt verwijd, is onjuist; met de geweren, bij de schietschool in gebruik, zijn reeds meer dan 3000 (1) schoten gedaan, en nog alle loopen hebben het zuivere kaliber van 11 mM. Moet echter een loop wegens zware beroesting worden opgefrischt, dan neemt het kaliber met 0.1 mM. toe; het grootste kaliber, dat nog getolereerd wordt, is 11.4 mM. Bij een proef op 600 M. met Dl. I, 1892. 15 (1) Ongeveer het aantal scherpe patronen, dat in 18 jaar tjjds bij de korpsen, welke niet te velde zijn geweest, bij de schietoefeningen is verschoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 230