21 en deze waren slechts zeer losjes in hun geheugen geprent) en verder het uitleggen van de krijgsartikelen. Al deze diensten geschiedden onder toezicht van de officierenzelfs werd het ontbijt in de eerste weken onder toezicht van den officier van den dag uitgereikt. Yoor de instructeurs was het onderwijzen geen gemakkelijke taak; het onderricht werd in de Hollandsche taal gegeven; van elkander verstaan was natuurlijk geen quaestie; alle hulpmiddelen moesten dan ook te baat genomen worden en dikwijls was men daarin zeer vindingrijk. Alles werd aanschouwelijk voorgedragen en alleen daar, waar dat niet mogelijk was, zooals bij de krijgsartikelen en het reglement van krijgstucht, werd een andere weg ingeslagen. De officieren, die de Engelsche taal machtig waren, legden eerst aan de meest ontwikkelde tolken de artikelen uit; overtuigden zich daarna dat zij goed begrepen waren en lieten vervolgens door de tolken de artikelen aan de recruten overbrengen. Zoodra de recruten behoorlijk gekleed waren, mochten zij uitgaan aanvankelijk onder geleide van korporaals, daarna alleen. liet bleek echter toen, dat 't noodig was nog eenigen tijd op de verschillende punten, die veel door hen bezocht werden, plaritons te plaatsen om toezicht op hen te houden, ook om er tegen te waken dat zij niet te grof werden afgezet. Binnen zes dagen na aankomst waren alle recruten behoorlijk gekleed. Alvorens verder te gaan, wensch ik hier eerst mede te deelen, dat den 19en Januari alle engagementsstaten en extracten krijgsartikelen klaar waren, doch dat, toen de recruten met den inhoud van een en ander waren bekend gemaakt, zij weigerden de engagementsstaten te teekenen, op grond dat zij slechts voor één jaar waren aangeworven. Tegen het teekenen van de krijgsartikelen hadden zij geen bezwaar. Uit dit laatste blijkt duidelijk, dat zij niet opzagen tegen den mi litairen dienst, doch wel tegen een driejarig verblijf alhier. Zij beweerden niet zoo lang van hun vrouwen en kinderen te mogen wegblijven. Hoe dikwijls later hierop teruggekomen is, steeds bleven zij wei-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 24