253 liggend-vurende tirailleurgroep door kopschijven van 0.40 M. hoogte moeten worden voorgesteld. Eene afdeeling echter, die in de soutienlinie of in reserve op twee gelederen de liggende houding aanneemt, zou op andere wijze voor gesteld dienen te worden. Yolgens onze recrutenschool gaat hij het liggen het achterste gelid 4 pas achterwaarts; stelt men de lengte van den man op 1.6 a 1.7 M., dan beslaat een troep, die op twee gelederen plat op den grond ligt, eene diepte van ongeveer 4 M., gerekend van de hoofden van het voorste gelid tot de voeten van het achterste gelid. (1) Wilde men dit horizontale doel door eene verticale schijf voorstellen, dan zou deze voor eiken afstand eene andere hoogte moeten hebben, en wel van 0.06, 0.16, 0.29 en 0.47 M. voor de afstanden van 300, 600, 900 en 1200 M. Die schijf moest dan opgesteld worden in de lijn der hoofden van het voorste gelid. Doch een troep ligt zelden of nooit plat op den grondde soldaat wil zien wat er vóór hem gebeurt, het hoofd blijft dus opgericht en het bovenlijf steunt op de ellebogen. In de verschillende legers is dan ook de hoogte van liggende infanterie vastgesteld op 0.40, 0.44, 0.45, 0.50 en zelfs 0.55 M. Stellen wij dus de hoogte van liggende infanterie op 0.40 M., dan moeten wij bij het berekenen van de diepte van de treffer ruimte van een liggende afdeeling op tivee gelederen er rekening mede houden, dat het achterste gelid op ongeveer 2.5 M. achter het voorste ligt. (1) Om een troep op twee gelederen in liggende houding in bataille voor te stellen, kunnen wij niet voor elk gelid eene schijf van 0.40 M. hoogte plaatsen, daar die twee schijven grootendeels door dezelfde kogels getroffen worden. Ook is het bezwaarlijk om op de grens der treffer ruimte van de voorste schijf een tweede schijfje te plaatsen, aangezien de afmetingen voor eene diepte van 2.5 M. te gering zijn. (1) De afstand tusschen de gelederen zal voortaan 0.60 M. zijn, de lengte van den achterwaartschen pas 0.35 M., zoodat na het openen der gelederen deze op ongeveer 2.2 M. van elkander verwijderd zijn. Wij stellen 2.5 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 258