259 lijn, waar de diepte der trefferruimte van het doel eindigt. Brie schijven zijn dus voldoende, de achterste schijf staat hier toevalliger wijze op de plaats van het laatste rot der flankcolonne. Was nu het doel breed genoeg om alle treffers op te vangen, dan zou de trefkans met den bundel van middelmatige schutters bedragen: met het vizier van 800 M. 34.8 °/0 en met dat van 850 M. 38.5 °/0. De breedte van dit doel is echter niet meer dan 4 man in front of ongeveer 2.5 M. De 50 °/0 breedtespreiding van den bundel van mid delmatige schutters op 800 M. 6 M dus is de verhouding van de breedte van het doel tot de 50 °/0 B. S. 2.5: 6 0.417bij welke verhouding de trefkans 22.1 °/0 bedraagt. De trefkans op dit smalle, diepe doel zal dus zijn: Met vizier 800 M.34.8 °/0 X 22.1 °/Q 7.7 °/o. Met vizier 850 M.: 38.5 °/0 X 22.1 °/0 8.5 °/0. Wanneer de compagnie zich opgesteld had in gesloten sectie-colonne zou de trefkans van dezelfde schutters op denzelfden afstand 16.4 °/0 bodragenhet voordeel van een smal front, zelfs bij eene dubbele diepte van trefferruimte springt dus duidelijk in het oog. Doch men vergete niet, dat bij de berekening der trefkans op de flankcolonne slechts loodrecht vuur ondersteld werd. Staat echter dit diepe doel aan echarpeervuur bloot, dan kan het verlies soms méér bedragen dan de compagnie bij eene opstelling in bataille zou lijden. Om nu eene flankcolonne door schijven voor te stellen kan men de groepsschijven niet gebruiken, maar heeft men drie schijven noodig van 1.60 M. hoog en 2.5 M. breed, waarop 4 figuren in staande hou ding met tusschenruimten van 10 centimeters zijn afgebeeld. De kosten zijn zoo gering, dat tegen den aanmaak daarvan wel geen bezwaren zullen bestaan. Eerst bij het vuren op afstanden boven de 800 M. wordt nog een vierde schijf vereischt. 5. Het voorschrift voor het gevecht der infanterie schrijft bij het aanvallend gevecht van het bataljon voor, dat eene compiagnie, welke in reserve volgt, uit de flank of in compagniescolonne marcheert. Er is naar dit voorschrift dus niets tegen, dat de compagnie in sectie-colonne uit, de flank marcheert, d. w. z. met de hoofden der sectiën loodrecht op

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 264