262 van het doel dezelfde blijft. Kiest nu de vurende troep, bij gedeelten, elke sectie tot mikpunt, dan is de trefkans per sectie 6.5 dus in totaal 26 °/0; kiest hij slechts één mikpunt, dan is de trefkans op elke sectie van het midden 5.3 °/0 en op elke vleugel-sectië 1.65 dus in totaal 13.9 °/0- In beide gevallen dus het dubbele van den vorm op twee gelederen. De behandelde voorbeelden mogen tevens strekken om te doen inzien, dat de oefeningen in het bundelvuur niet alléén dienen om te leeren beoordeelen, welke verliezen men met het eigen vuur aan eene vijandelijke afdeeling kan toebrengen, en of het beschieten van zulk een doel tegen het munitieverbruik opweegtmaar ook, welke ver liezen men zelf in den een of anderen vorm kan verwachten. Een compagniescommandant, die dat practisch geleerd heeft, zal zeker daar mede in het gevecht ook tegen den Inlandschen vijand rekening houden en in verband met het terrein zoodanigen vorm kiezen, dat zijn troep de minste verliezen lijdt. Bij manoeuvres zag ik hiertegen dikwerf zondigen. Den laatsten, sub 5, behandelden vorm zag ik hoogst zelden door eene compagnie, die in reserve de gevèchtslinie volgde, aannemen; toch laat het voorschrift voor het gevecht daartoe volle vrijheid. Men kan een diep doel ook herleiden tot een verticaal doel en dus b. v. eene colonne voorstellen door ééne verticale schijf. Zoo zou b. v. eene open sectie-colonne, met hare voorste afdeeling op 500 M. staande, voorgesteld kunnen worden door ééne verticale schijf van 2.726 M. hoogte; want de trefferruimte dezer colonne strekt zich uit van 500 tot 586 M. en men heeft dus slechts te berekenen de vluchthoogte van de baan van 586 M. op den afstand van 500 M. om de hoogte der schijf te weten; derhalve: y 5 (5.86 5) [3.4833 (5.86 5) 0.263] 2.726 M. Behalve dat zulke hooge schijven niet voorhanden zjjn, acht ik het bovendien niet goed om een troep op doelen te leeren schieten, welke veel hooger zijn dan de oorlogsdoelen. Het richten toch is gemakkelijker op een doel van 2.7 M. dan op een van 1.6 M. hoogte, en zelfs dit laatste is te velde maar zelden ten voete uit te zien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 267