267 Dit verschil nu zal niet zoo belangrijk zijn. In Zwitserland verhoudt zich do terugstoot van het oude, tot het nieuwe geweer als 109: 100. Verder hoorde de ondergeteekende van een der officieren, die aan de Infanterie-Schietschool te Mr. Cornelia met de nieuwe geweren (Duitsche, Oostenrijksche en Belgische) schoot, dat de terugstoot dier wapens zeer sterk was. Dat een repeteergeweer in critieke oogenblikken gewichtige diensten kan bewijzen, zal ieder wel met den schrijver der „Indische Infanterie- belangen" eens zijn. Het hangt er van af' welken troep men zulk een wapen in de hand drukt. In handen van onze meerendeels jonge en voor den velddienst klaargemaakte soldaten, zou het b. v. een zeer gevaarlijk wapen zijn, dat slechts munitieverspilling in de hand zou werken, en de handhaving der vuurdiscipline hoogst bezwaarlijk zou maken. In de jongste Edi-expeditie maakte men nog alleen van salvovuur gebruik, alleen uit vrees voor munitieverspilling en het uit de hand geraken van het vuur. Commandanten van patrouilles, die aan eene overvalling van den vijand hebben blootgestaan, wisten den ondergeteekende te verhalen hoe in dat critieke moment de soldaten hunne geweren recht in de lucht afschoten. Slechts met de uiterste inspanning mocht het dan gelukken het vuur weer in de hand te krijgen. Stel u nu voor in de handen van zulk een troep een repeteer geweer en het aanhoudend intensief geknal had het beheerschen van het vuur door den commandant schier onmogelijk gemaakt. Het is dan ook onze bepaalde meening, dat met den tegenwoordigen toestand de invoering van een repeteergeweer niet zonder bedenkingen is. Wat verder de matige krachtsinspanning betreft, die vereischt zou worden tot het openen en sluiten van den grendel bij de nieuwe geweren, dit liet nog al te wenschen over bij de boven aangehaalde nieuwe geweren, zelfs bii het gebruik van exercitiepatronen, dus zonder den niet onbelangrijken invloed van den klemmenden huls. Ook lag dit niet aan het enkele geweer, want de boven aangehaalde geweren, eigen dom der Militaire School te Mr. Cornelis, waren technisch prachtig en ook liet het onderhoud uit den aard der zaak niets te wenschen over. De vrij groote krachtsinspanning is voor den toch al niet sterken Inlander een niet gering te achten bezwaar, vooral bij het voortgezet vuur. Met de nu volgende tactische beschouwing zal een ieder zich wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 272