24 men Naar ik van bevoegde zijde hoor, hadden onze vroegere Negers hetzelfde gebrek en toch waren zij zeer bruikbaar. In dat opzicht hebben zij wel iets van onze Inlandsche soldaten. Ook het marcheeren is reeds enkele malen beoefendmarschen van 12 a 15 palen in moeilijk en bergachtig terrein, doen zij nu reeds op hun gemak en zonder dat één man achterblijft of dat er den volgenden morgen meer zieken zijn dan gewoonlijk. De krijgstucht werd op de gewone wijze gehandhaafd in het begin werden weinig straffen opgelegdmen bepaalde zich er meestal toe den ï'ecruten op het strafbare der handeling te wijzen en vervolgens te vermanen. Spoedig echter kon men daarmede niet meer volstaan vooral waar 't herhaling van strafbare feiten betrof. Er werd echter ook nu nog bij het bepalen van de zwaarte der straf rekening gehouden met hunne geringe militaire vorming. Betrof het ernstige overtredingen, dan werd nagegaan of zij met kennis van zaken gehandeld hadden, of dat zij zich de zwaarte der overtreding wel bewust waren en ook wel bewust konden zijn. Meer malen moest deze vraag ontkennend beantwoord worden. Daar het kader hen en omgekeerd zij het kader niet altijd ver stonden, was misverstand niet uitgesloten ook daarop moest men bedacht zijn met het onderzoek. De onderzoeken waren in het algemeen nog al tijdroovend, omdat zij zoo minutieus moesten gehouden worden en ook omdat meermalen bleek, dat de recruten niet afkeerig waren van leugentaal. In het algemeen kan men echter wel zeggen, dat de recruten zich vrij goed hebben gedragen. Verreweg de meesten zijn goedaardige, matige en volgzame menschen en niet van verstand ontblootslechts enkelen zijn dom, brutaal, koppig en lui, en deze laatsten zijn't dan ook die zich aanhoudend tegen de krijgstucht vergrijpen en geregeld op het rapport verschijnen. De meeste straffen werden opgelegd voor praten, lachen en niet stilstaan in het gelid; dit is een gebrek dat er slechts langzaam uit te krijgen is en waaraan zich ook overigens oppassende recruten wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 27