275 pagniescommandanten geen oefeningen in Recruten- en Compagnies- school mogen worden gehouden en zij er eiken dag op uit moeten. Nu is het waar, dat op den weg naar het manoeuvreerterrein enkele gesloten bewegingen en handgrepen kunnen worden uitgevoerd, en dat als de dienst niet te vermoeiend is geweest en de veronder stelling niet al te ver van het kwartier wordt gezocht, ook op den teiugweg hetzelfde kan betracht worden, maar daarbij houde men in het oog, dat deze maatregel wel kan strekken om het eenmaal ge leerde te onderhouden, maar geenszins kan dienen, om jonge soldaten die van toeten noch blazen weten eu voor wie letterlijk alles nieuw is, afdoende in de gesloten exercitiën te oefenen. Doch tegen dat exerceeren op den heen- en terugweg is nog een groot bezwaar in te brengen, Misschien meer dan die van eenig ander groot garnizoen op Java leenen de omstreken van Batavia zich tot het uitvoeren van allerlei veronderstellingen. Naar alle windstreken zijn geschikte terreinen te vinden, als de padie gesneden is, zijn nagenoeg alle velden door de troepen te betreden en toch, met al dien rijkdom, is de keuze ten langen laatste moeielijk. En geen wonder, daar er in de droge moesson bijna geen dag om gaat of compagnieën, bataljons of brigades zijn hier of daar bezig om den rijken voorraad van onderstellingen uit te putten. Om nu den officieren en troepen de verveling van een eindelooze herhaling van dezelfde of eenigszins gewijzigde veronderstellingen in dezelfde terreinen te besparen, gaat men het natuurlijk hoe langer hoe verder van huis zoeken en komt men er ten slotte toe, om soms maischen van 21/2 uur te maken alvorens met den eigenlijken dienst te beginnen. Gaat men nu ten 5>/2 u. Y. M. op marscb, dan bereikt men, flink dooimarcheerende, ten 8 ure de plaats van zijn bestemming. Rekent men dan op een half uur rust, alvorens de oefening te beginnen, dan vangt deze ten 81/» uur aan, d. w. z. op een tijdstip, dat de zon haar in\ loed op de reeds eenige uren in t touw zijnde manschappen duchtig doet gevoelen en bij verhitting van de temperatuur een zeer merkbare verkilling van de ambitie teweegbrengt. Onder die omstandigheden en zij komen zeer dikwijls voor kan van exerceeren op den heen- en terugweg geen sprake zijn en moet

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 280