BOEKBESCHOUWING. Zakboekje voor den Nederlands ch-lndisclien officier te veldesamengesteld doorden 1 en luit.- adj. B. T. C. F. Schmidt. BataviaG. Kdlff Co. 1892, prijs franco f 3.15. Schrijver heeft in een klein bestek tal van voordon Nederlandsch-Indischen, officier te velde nuttige zaken weten te verzamelen. Mochten we hiel en daar al eens met hem van inzicht verschillen, en nu eens wat racer dan weer wat minder hebben willen geven dan hij gedaan heeft, over het geheel genomen, komt het ons voor dat zijn werk zeer goed is ge slaagd, zoo wel wat de verzamelde stof als wat de wijze van bewerking betreft. Op oordeelkundige wijze heeft schrijver weten te kiezen, te be snoeien, te bekorten en aan te vullen. Te meer verdient dit waardee ring, daar hij, blijkens zijn voorbericht, bij de volvoering van zijn taak, zich alleen door eigen opvatting den weg heeft kunnen laten wijzen. Schrijver heeft veel weggelaten waarvan de wetenschap voor den offi cier te velde toch van belang kan zijn. Daardoor zal zijn werk zooals hij trouwens in zijn voorbericht zelf erkent niet aan aller wenschon voldoen. Men vergete echter niet, dat, hoewel het zakboekje eone eenigs- zins algemeene strekking heeft, die algemeenheid toch aan bepaalde gren zen gebonden is. Om deze niet te overschrijden moest natuurlijk het belang der minderheid aan dat der meerderheid worden opgeofferd en daarom zullen de kameraden van den generalen staf, van den genees kundigen en van den intendancedienst, die door hun aanfal tot eerstge noemde categorie behooren, veel in het zakboekje missen wat van hunne gading zou zijn. Gegevens bv. omtrent bevolking, kusten, rivieren, wegen, verdedigingswerken, telegraafkantoren, spoorwegen, ziekeninrich- tingen, magazijnen enz. enz. welke in het zakboekje van don Nedorlandschen officier ruim 90 bladzijden beslaan, zoekt men in ons zakboekje te vergeefs.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 283