280 Tjerita-tjerita clari Negeri Atjee. Batavia G. Kolff Co. prijs 35 ets. Kondigden wij in de 9e aflevering van den vorigen jaargang de Maleische vertaling aan van Schoemaker's verhaal van de Edi-expeditie in Mei 1889, thans heeft onze wapenbroeder, de luitenant H. Aars, een overzet ting geleverd van eenige andere schetsen van den op dit gebied zoo vrucht baren kapitein J. P. Schoemaker. Deze door verschillende hand onder nomen vertalingen van de werken van één en denzelfden schrijver be wijzen wel, dat diens geschriften niet alleen in den smaak vallen van de Hollandsche soldaten, maar dat zij in begrijpelijk kazerne-Maleisch over gezet, ook gewild zijn bij het Inlandsch gedeelte van ons leger. Aan dien laatsten eisch nu voldoet de arbeid van luitenant Aars zeker, de vertaling is zoo eenvoudig en de inhoud zoo binnen ieders bereik, dat het boekje zonder eenige quaestie zeer geschikt voor het gebruik op de korpsscholen kan worden geacht en ook op de tafel van de dagverblijven een plaatsje verdient. De prijs is bovendien uiterst bescheiden, terwijl de typographische uit voering is, zooals wij dat van de firma Gr. Kolff en Co. gewend zijn. Wij weten niet, hoe of het in de bibliotheken van de korpsscholen van het gros der bataljons gesteld is, degene, waarin wij een blik mochten slaan, hadden meestal een overvloed van werken, van fraaie plaatwerken zelfs, in welke echter nooit iemand keek en die dan ook alleen dienden, om de kasten te versieren. Slaat men verder de dikwerf aanwezige globes, blinde kaar ten van Nederland en Europa gade, dan rijst het vermoeden wel eens, dat men met de schoolfondsen verlegen zit en die toch op de eene of andere wijze aan den man moet brengen. Is dit inderdaad juist, dan is met den aankoop van de in den laatsten tijd verschijnende populaire werkjes het geld althans op zeer nuttige wijze te besteden en zal daardoor de lust om te leeren lezen bij de Inlanders voorzeker worden aangewakkerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 285