284 wijziging brachten en dat hij daarover van het H. M. G. nog nimmer een bomerking had ontvangen. Mogen de korpscommandanten zich aan deze verstandige handelwijze van het H. M. G. spiegelen. Fransche Koloniale geneeskundige dienst. Hartverscheurende tooneelen worden uit Tonkin gemeld betreffende de in alle opzichten gebrekkige organisatie van den geneeskundigen dienst aldaar. De Correspondance Tonkinoise zegt hieromtrent het volgende. „Zonder nog te spreken van de groote hospitalen, zooals dat te Hanoï waar de gewonden in de tochtige paviljoenen gevaarloopen aan een zon nesteek te bezwijken, is het vooral op de wijze waarop zieken en gewon den uit het binnenland vervoerd worden, dat wij de aandacht willen vestigen. Een gewonde wordt eerst, zoo kwaad en zoo goed als hot gaat, naar een aan de Roode-rivier gelegen post gebracht, daar in een kleine schuit gelegd en zoo naar de naastbij gelegen ambulance vervoerd, lusschen deze ambulances en het hospitaal te Hauoï bestaat een gere gelde dienst van stoomsloepen, maar op deze sloepen zijn de trappen en deuren zoo nauw, dat een brancard er niet door kan, zoodat juist de zwaarste zieken op het dek moeten blijven, blootgesteld aan regen en wind ot aan de stralen eener tropische zon. Van zulk een onmenschelijke behandeling is nu onlangs luit. Gipfabo het slachtoffer geworden; met een schotwond in het been naar Ilanoï vervoerd, kwam hij zoo zwak aan, dat hij onder de amputatie bezweek. Met de stoomsloep Yunnan vervoerd had hij slechts gedurende een oponthoud van 5 minuten te Tietry eenige geneeskundige behandeling genoten, want aan boord van de bedoelde stoomsloepen is geen genees heer! Laat ons hier bijvoegen, dat in de verschillende kleine posten in het binnenland zelfs geen brancards zijn om de gewonden en gekwetsten te vervoeren." De Progrès Militaire op dezen onverantwoordeljjken toestand de aan dacht vestigende, drukt den wensch uit dat spoedig afdoende maatregelen genomen zullen worden, ons is hot een onoplosbaar raadsel, dat hot ooit zooverre is kunnen komen. Mil. Blad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 289