288 De scherpschutters zijn bij de korpsen nog zeer ongelijk verdeeld, zooals wij reeds in eene noot hebben vermeld. Ook bij de compagnieën van een zelfde korps zal dit wel het geval zijn. Groepen en nog minder sectiën uitsluitend uit scherpschutters samengesteld, bestaan waarschijnlijk nergens en het is, onzes inziens, dan ook met het oog op het gevecht in verspreide orde beter om de scherpschutters zoo veel mogelijk gelijkelijk over de groepen te verdeelen; want waar de vuurleiding tengevolge van het buiten gevecht geraken van het kader vermindert, kunnen de scherpschutters nog een gunstigen invloed op de vuurdiscipline uitoefenen. Bundels met eene 50 °/0 dieptespreiding van 50 M. zullen der halve bij de korpsen wel zelden of nooit geschoten worden. Het verschil in uitwerking van den bundel van schutters le kl. met die van den bundel van schutters 2° kl- is daarentegen bij de compagnie zeer goed na te gaan en evenzoo bij het korps of detachement het verschil tusschen de beide landaarden, Europeanen en In landers, want ook dit verschil is soms belangrijk. (1) Zoo b. v. werd op den afstand van 600 M. eene 50 0/o dieptespreiding waargeno- men van: 100 M. met een afdeeling Europeesche fuseliers, schutters le kl. 110 M. n 130 M. Javaansche le kl- 175 M. kl. De oefening werd gehouden na het einde van het schietseizoen, doch onder de Javaansche schutters der 2e klasse waren er velen, die nog nimmer op 600 M. hadden geschoten. Om dus de uitwerking te kunnen begrooten, die men met zijne schutters kan verwachten is het voor den officier weuschelijk, dat hij wete, welke graad van geoefendheid in het gezamenlijk vuur aan zijne schutters kan worden toegekend. Die graad van geoefendheid wordt, onzes inziens, het best beoordeeld naar de 50 0 dieptespreiding van den bundel, welke onder de gunstigste omstandigheden, wat weers- (1) Of Amboineezen, Madureezen en Boegineezen betere schuttere zijn dan Javanen ia ona niet bekend; volgens de sohietverslagen zouden wij meenen, dat er weinig onder scheid is. Mocht een onzer kameraden in staat zijn hieromtrent inlichtingen te geven, dan houden wij ons daarvoor ten zeerste aanbevolen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 293