296 Ware afstand: 850 M. 1000 1000 Geschat op: 700 M. 750 800 Schattingsfout: 150 M. 250 200 Welken invloed deze fouten op de trefkans uitoefenen, kan blijken uit de verkregen uitkomsten der laatste drie voorbeelden; er werd geschoten door zéér goede schutters. Op 850 M. stond eene gesloten sectie-colonne, breed 16 M. Werd verwacht: 29 °/0 en verkregen: 4°/0. Op 1000 M. stond eene colonne met verdubbelde rotten uit de flank; werd verwacht: 8 °/0 en verkregen: 1 °/0. Op 1000 M. stond een gesloten sectie-colonne, met sectiën uit de flank; werd verwacht: 8 °/0 en verkregen 0.5 °/0. Op welke wijze bij onbekendheid met den afstand getracht wordt het doel in het werkzaamste gedeelte van den bundel te brengen, zal later worden behandeld. (Zie: Regeling van het vuur.) 2°. Het vizier moet overeenkomstig den afstand kunnen worden gesteld. Wij brengen dezen eisch hoofdzakelijk ter sprake, omdat wij wenschen aan te toonen, dat bij het bundelvuur aan dien eisch niet streng behoeft te worden vastgehouden. De voorstanders van eene opleiding onzer infanterie tot individueel guerilla-strijder verlangen een vizierindeeling, welke het grootst mogelijk getal vizierschoten oplevert, omdat in hun stelsel de richting op den voet van het doel niét past en zij bij de richting op het midden spoedig verlegen zitten met de kromming der baan, waardoor helaas! hun geliefdkoosd samenvallen van mik- en trefpunt onmogelijk wordt. Eene vizierindeeling voor afstanden met 25 M. opklimmende zou voor die Heeren een ideale zijn; daarom is het te betreuren, dat de soldaat haar zonder loupe niet gebruiken kan. Nu behoort onze vizierinrichting tot een verouderd stelsel; vooral de vleugels van het voetstuk zijn te klein en de vizierklep is te kort. Doch er bestonden ernstige bezwaren van technischen aard tegen eene wegneming van die gebreken bij gelegenheid, dat onze vizierindeeling van passen in meters werd gewijzigd. Slechts voor de afstanden, met hectometers opklimmende, zijn voor 400-900 M. verdeelstrepen op den vleugel aangebracht; voor de

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 301