27 waren gebruikt. Dezen zouden, goed betaald en behandeld, geen reden tot ontevredenheid gehad hebben en, daar zij uit den aard der zaak meer ontwikkeld waren, een heilzamen invloed op de recruten hebben kunnen uitoefenen. De gezondheidstoestand was gunstig. Vier recruten waren bij aankomst ziek en stierven kort daarna; een vijfde, die, naar ik hoor, aan beri-beri lijdt, doch in beterschap toeneemt, heeft zijn geheel verblijf in het hospitaal doorgebracht. In den loop van het jaar zijn nog vier man aan longtering en koortsen gestorven, terwijl er één kort geleden aan cholera bezweek. In het algemeen zijn de recruten gezond; de kwaal, waarmede de meesten in het hospitaal verpleegd worden, is geheime ziekte. Gemiddeld bedroeg het getal in het hospitaal verpleegden nog geen 10 °/0. De Negers zien er goed uit; zij zijn echter lang niet zoo zwaar gebouwd als onze vroegere Negersoldaten; men vindt er zelfs onder die zwak zijn, doch deze laatsten zijn meestal nog zeer jong. De gemiddelde lengte der recruten bedraagt 1.668 M. Yier nog zeer jonge soldaten zijn beneden de maat. Het vorenstaande resumeerende kom ik tot het besluit, dat het resultaat vrij gunstig is en dit zou nog gunstiger zijn, indien niet van het begin af aan stribbelingen hadden plaats gehad en wanneer de Negers van de zekerheid waren doordrongen geweest, om drie jaren te moeten blijven. Nog beter zou de toestand geweest zijn, indien men hun vergund had hun vrouwen en kinderen mede te nemen, want dan zouden zij zich spoedig geheel thuis gevoeld hebben. Het deukbeeld om terug te keeren zou, na een driejarig verblijf, bij de meesten niet meer opgekomen zijn. Het samenleven met Iulandsche vrouwen is aangemoedigd, doch ook daarmede is geen succes behaald; een achttal recruten had daartoe vergunning, doch het duurde telkens slechts kortde vrouwen wilden niet bij hen blijven; zij beweerden te weinig geld te ontvangen om er van te kunnen leven. "Waarschijnlijk was dit laatste ook alweer een gevolg van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 30