308 De waarnemer moet zich niet zóóver zijwaarts van den vurenden troep plaatsen, dat een te kort maar goed gericht vuur den indruk geeft, alsof' het te veel valt voor den waarnemer, die staat; omgekeerd schijnt dan een te ver gaand doch goed gericht vuur te veel voor iemand, diegeplaatst is. Soms zal het de gevechtstoestand toelaten om bij het openen van het vuur zich in te schietend. w. z. door proefsalvo's het juiste vizier en mikpunt te bepalen. Dit is echter alleen mogelijk, als het terrein in den omtrek van het doel goed te overzien is, het doel zelf stilstaat, de gesteldheid van den grond het waarnemen van de aanslagen begunstigt, de eigen afdeeling zelf niet levendig beschoten wordt en eindelijk de voor hot inschieten benoodigde tijd voorhanden is. Daar deze voorwaarden te velde zelden samentreffen, moet het inschieten als eene uitzonde ring worden beschouwd. Dit sluit echter oefening op het proefveld, waar aan alle deze voorwaarden kan worden voldaan, geenszins uit. Bij het inschieten worden, bij voorkeur door goede schutters, met één vizier op één mikpunt proefsalvo's afgegeven het aantal schutters moet minstens 20 zjjn. Yoor het eerste salvo wordt het vizier, naar schatting, zóóveel te lcort gesteld, dat met zekerheid de meeste aanslagen vóór het doel te wachten zijn. Het tweede salvo wordt daarna met een vizier voor een 200 M. grooteren afstand afgegeven, waarbij dan geene of zeer weinig aanslagen moeten worden gezien. Blijkt uit de waarneming, dat het doel zich tusschen beide afstanden in bevindt, dan zal met het vizier voor den gemiddelden afstand het doel getroffen worden. In sommige voorschriften wordt aanbevolen het eerste salvo met een te kort vizier te doen, daarna met steeds hoogere vizieren het vuur voort te zetten tot het juiste vizier gevonden is. Ons komt de eerste wijze van inschieten beter voor; zij is ook bij de artillerie voor het inschieten met granateu gebruikelijk. Op bladz 116 in de 2e afl. 1892 I. M. T. deelt de kapitein der artillerie W. J. Giel een interessant voorbeeld mede van inschieten op een zich verwijderend doel, welke methode ook door infanterie zou kunnen worden gevolgd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 313