311 schutters het bevel voert. Zij loeren ons tevens dat men onmiddellijk tot het schieten met één vizier moet overgaan, als de waarneming liet juiste vizier leert kennen Wij betwijfelen echter, of te velde de waarneming ons tot de kennis vau den juiaten afstand, dus tot het goede vizier zal brengen. Wij onderstelden in deze voorbeelden het vijandelijk doel stilstaande of geknieldwanneer het zich echter in de ruimte, waarbinnen het geschat is, beweegt, kan bij het gebruik van twee vizieren langer zonder verstelling van vizier worden doorgevuurd. In het le voorbeeld wordt het doel geschat tusschen grenzen, die 150 M. uiteenliggen en dan beschoten met twee vizieren die 50 M. verschillen. Het middelste trefpunt van den gecombineerden bundel komt daardoor te liggen op gelijken afstand van de middelste tref punten der afzonderlijke bundels, dus op 575 M., terwijl het procent treffers in strooken van 10 M. vóór en achter dat middelste trefpunt overeenkomt met het procent, dat bij eene 50 °/0 dieptespreiding van 112.5 M. wordt verkregen. De geheele dieptespreiding wordt dus met 50 M. vergroot. In het 2e voorbeeld wordt het doel geschat tusschen grenzen, die 200 M. uiteenliggen en dan beschoten met twee vizieren, die 100 M. verschillen. Het middelste trefpunt van den gecombineerden bundel komt daardoor te liggen op 600 M., terwijl de procenten treffers in strooken van 10 M. vóór en achter dat middelste trefpunt over eenkomen met de procenten, die bij eene dieptespreiding van 125 M. worden verkregen. De geheele dieptespreiding wordt dus roet 100 M. vergroot. Dit laatste voorbeeld leert ons tevens, dat wanneer men het bevel voert over weinig geoefende schutters, wier 50 °/0 dieptespreiding 125 M. of méér is, het eene dwaasheid zoude zijn om door het ge bruik van twee vizieren de dieptespreidiug nog kunstmatig te willen vergrooteu. De spreiding van den bundel van zulke schutters met één vizier is reeds zóó groot, dat bij eene schatting van het doel, tusschen grenzen, die 200 M. uiteenliggen, de treffers zich over die diepte nog roet een nagenoeg gelijk procent in elke strook van 10 M. diepte

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 316