313 Wordt zijdelingsehe afwijking van den bundel waargenomen, dan moet het mikpunt langs het onderste zichtbare gedeelte van het doel verplaatst worden. Bij het beschieten van smallediepe doelen wordt steeds slechts één mikpunt aan den vurenden troep aangewezen. Bestaat de vurende troep uit meerdere sectiën eener compagnie of uit meerdere groepen eener tirailleurlinie, dan wijst de compagniescommandant of de commandant der tirailleurlinie in zulk geval aan alle afdeelingen hetzelfde mikpunt aan. Elke sectie- (groeps-) commandant stelt zoo noodig eerst zijne afdeeling zoodanig op, dat zij het doel kan zien Het te beschieten doel kan breed in plaats van diep zijn. Opdat nu alle schoten niet het centrum zullen treffen, maar zich over de breedte zullen verdeelen, wordt dan aan elke sectie of groep een afzonderlijk mikpunt aangewezen. In ons voorbeeld van de sectie-colonne, die met sectiën uit de flank marcheert, hebben wij bij de berekening der trefkans het voordeel van meerdere mikpunten aangetoond; doch daarbij aange nomen, dat de wind den bundel niet afdreef. Bestaat bij het be schieten van zulk een doel tengevolge van wind dwars door de baan de mogelijkheid, dat de bundel zijwaarts afwijkt, dan is het beter één mikpunt b. v. de tweede sectie van den vleugel tot mikpunt te kiezen. Kan de richting van den bundel niet met eenige juistheid worden nagegaan, b. v. als de bundel vak op een onder de vizierlijn dalend terrein (zie fig. 20.), dan is het raadzaam door het aangeven van meerdere mikpunten het vuur over eene grootere breedte te ver deelen; doch mocht de plaats van het doel nader bekend worden, dan gaat men dadelijk tot vermindering van het aantal mikpunten, dus tot het concentreeren van het vuur over. üe ricochet-uitwerking van den bundel. Behalve door directe treffers kan het doel nog getroffen worden, door kogels, welke vóór het doel hebben aangeslagen. Deze ricochet-uitwerking hangt grootendeels af van de plaats, waai de kogels aanslaan, van het terrein tusschen den aanslag en het doel en van den invalshoek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 318