314 Een weeke bodem, een dicht begroeid, een overdwars met gaiengans of greppels doorsneden terrein is voor de aanslagen niet gunstig; op een hard, open en weinig doorsneden terrein kan de ricochet-uitwerking daarentegen zeer belangrijk zijn. Bij het ricocheteeren verspreiden zich de kogels meer of minder naar de zijde der rotatie. 45 A.) Op het oogenblik, dat het projectiel den grond raakt, ontstaat een schok. Indien de botsende oppervlakken volmaakt veerkrachtig waren, zou het projectiel tengevolge van de terugwerking van den grond opspringen onder een hoek van terugkaatsing, gelijk aan den invalshoek, zonder iets van zijne levende kracht te hebben verloren. Maar het lood en de grond zijn niet volkomen veerkrachtig. In de werkelijkheid ontstaan op het oogenblik van den schok blijvende misvormingen, meer of minder duurzame verplaatsingen van moleculen; er ontwikkelen zich in de nabijheid der rakende punten moleculaire trillingen en warmte; het projectiel verliest dus een gedeelte van zijne levende kracht en de terugwerking van den grond wordt verminderd. Intusschen kan tengevolge van deze terugwerking het projectiel, na den grond te hebben geraakt en meer of minder diep te zijn inge drongen, zich weer verheffen; maar de hoek van terugkaatsing (opstuitingshoek) is niet meer gelijk aan den invalshoek. De kracht F. (Fig. 13), die het projectiel voortdrijft op het oogen blik, dat het den grond treft, is gericht volgens de raaklijn aan de baan in het punt van inval. Onderworpen aan deze kracht, tracht het projectiel in de richting van die raaklijn in den grond te dringen. Maar nu komt de weerstand van de middenstof tusschenbeide, die men voorstellen kan door eene vertragende kracht f. en eene opstuitingskracht r. Onder de werking van deze drie krachten F, f en r, bevindt zich het projectiel in soortgelijke omstandigheden als die van zijne baan door de lucht, waar de voortdrijvende kracht, de weerstand van de lucht en de zwaartekracht veroorzaken, dat het een soort van parabool met hellende as beschrijft en waaruit besloten kan worden, dat het projectiel in den grond, in plaats van recht voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 319