317 (395 M.) gaf. Zij leerden, dat het opslaan van de aanslagen op vlak, effen, hard zand zeer wisselvallig was. De gemiddelde opslaghoek teas gelijk aan tweemaal den invalshoek. De afwijking was altijd naar rechts overeenkomstig do rotatie. (1) Wolozkoi neemt aan, dat de opstuitingshoek 1.5 a 1.75 maal den invalshoek kan zijn, doch zegt verder: „Het is nagenoeg onmogelijk om het aantal ricochec-treffers voor eiken invalshoek te bepalenbovendien hangen de ordinaten der daarbij beschreven banen en het ricocheteeren zelf te véél van den toestand van het terrein af, alsmede van de bebouwing, het weder, of de grond nat of droog is, enz. (2) In het Duitsche voorschrift voor den bouw van schietstanden wordt o. a. gezegd: „Richting en grootte van den opstuitingshoek hangen af van de gesteldheid van den grond op de plaats van den aanslag. Op zachten, veerkrachtigen grond gaat de kogel onder een kleinen hoek nagenoeg in de oorspronkelijke richting verder. Op harden, steenachtigen grond is de grootte der afwijking veel beduidender. Er zijn afwijkingen zijwaarts onder 30° en opwaarts zelfs onder grooteren hoek waargenomen. Of nu de kogels na het opslaan nog banen van 400 M., 600 yards of méér beschrijven is voor ons van minder beteekenis, wijl daaruit de grootte van den opslaghoek niet is af te leiden. Het schietterrein van de Infanterie-Schietschool te Meester-Cornelis is op sommige gedeelten bijzonder gunstig voor de aanslagen op zettelijk genomen proeven om de gemiddelde grootte van den opslag hoek te bepalen, leidden echter tot hetzelfde besluit als de proeven te Duhgeness, u. dat het opslaan zeer wisselvallig is. Doch gedurende drie jaren zijn bij alle oefeningen in het bundel- vuur steeds de ricocher-treffers met zorg afzonderlijk opgenomen en is gebleken, zooals hieronder door voorbeelden zal worden aangetoond, dat de hypothese van Brongniart zeer aannemelijk is, n. 1., dat voor alle afstanden de gemiddelde opstuitingshoek gelijk is aan tweemaal den invalshoek op den grond. r(l) Regulations for Musketry Instruction. Pag. 223. „(2) Das Gewehrfeuer im Gefecht. Bladz. 64.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 322