DE JENEVER BIJ HET LEGER. Een ieder die eenige jaren bij het leger heeft gediend, heeft een goed gevestigden indruk van den ongunstigen invloed, dien het gebruik van jenever uitoefent op onze troepen en welke grocte rol deze drank speelt ten opzichte van het gehalte én van het kader én van de mindere militairen. Elke maatregel, die misschien dienen kan om dezen toestand te verbeteren, verdient dus ongetwijfeld in overweging te worden genomen; dit is de basis voor het navolgend attikel. Het standpunt, dat het legerbestuur inneemt ten opzichte van de jenever kan, dunkt mij, in't kort gekarakteriseerd worden als volgt: He jenever wordt beschouwd als een genotmiddel, waarvan het gebruik zoo mogelijk beperkt moet worden; daarom wordt die alleen verkoopbaar gesteld in de cantines onder controle van den cantine- beheerder en den planton-cantine en voorts wordt de prijs zoo be paald, dat de verkoop groote winsten opbrengt, die den solda'en in 't algemeen ten bate komen Indien de controle nu werkelijk effectief was, zou er betrekkelijk weinig in te brengen zijn tegen dat standpunt, maar het enorme getal van straffen voor misbruik van sterken drank, in negen van de tien gevallen jenever, bewijst met evidentie, dat de controle geenszins voldoet. Behalve het verlies aan werkkracht, dat het leger wordt berokkend door het onttrekken aan den dienst van die gestraf.en, ligt het voor de hand, dat het misbruik van jenever ook op andere wijze groote verliezen veroorzaakt. Tal van ziekten zijn in verband te brengen daarmede, niet alleen maag- en darmziekten, maar leverziekten en hartkloppingen zijn hier te noemen, voorts de inwerking op het zenuwstelsel met verschijnselen als beven van de ledematen hetwelk ons zoo vele slechte schutters bezorgt en eindelijk wordt het geheele gestel langzamerhand onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 32