325 En thans ter zake. De groote vlucht die de wetenschap genomen heeft, het streven dat algemeen merkbaar is geworden om die meer ontwikkelde weten schap onder het bereik te brengen van velen, heeft vooral in de tweede helft dezer eeuw aan het onderwijs in het algemeen eene ongekende uitbreiding gegeven. "Velen, vooral geneeskundigen, hebben hunne stem verheven tegen die, naar hunne meening, te groote uitbreiding, hebben er op gewezen, dat het physiek leed onder die te groote geestesinspanning. Te vergeefs. De eischen welke in den tegenwoordigen tijd aan de algemeene ontwikkeling worden gesteld, zijn zéér hoog gebleven en wil men den naam van een beschaafd, een algemeen ontwikkeld man verkrij gen, dan behoort men aan die eischen te voldoen. Dit is het waarop men bij de opleiding van den officier in de eerste plaats te letten heeft. Wil de officier namelijk het standpunt, dat hij in de maatschappij inneemt, handhaven, dan mag hij, wat algemeene ontwikkeling be treft, niet beneden het normale peil blijven. Met dien eisch is bij het ontwerpen van de nieuwe wet op het militair onderwijs in Nederland rekening gehouden. Als algemeen beginsel wordt, volgens de eerste alinea van 1 der Algemeene beschouwingen in de Memorie van toelichting op het ontwerp van die wet, opgenomen in Bijlage XII behoorende bij den Militairen Spectator, Vierde Serie, veertiende deel, N°. 12, het volgende vooropgesteld „De groote vorderingen in de laatste helft dezer eeuw door de militaire „wetenschap in verschillende richting gemaakt; de hooge vlucht door de „techniek genomen, waar het de invoering en de toepassing van nieuwe „aanvals-en verdedigingsmiddelen geldt; de tactische en technische vraag- „stukken, die daardoor aan de orde zijn gekomen en waarschijnlijk nog „lang aan de orde zullen blijven; de nieuwe denkbeelden, die zich in zake „legerinrichting en legerbeheer baan hebben gebroken; de noodzakelijkheid „van zoodanige voorzieningen te treffen, dat zoo snel mogelijk van den „vredes-tot den oorlogstoestand kan worden overgegaan—dit alles stelt „aan de beroepsofficieren der verschillende wapens steeds klimmende „eischen, niet alleen wat de kennis aangaat, voor de uitoefening van hunne

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 330