327 van het diploma van eindexamen van eene Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, ingeval er geene mededinging is, de toelating tot do Koninklijke Militaire Academie verzekerde. (1) Ook het lid van de 2e Kamer der Staten-Generaalthans Minister van Oorlog de luitenant kolonel van deu Generalen Staf A. L. W. Seijffardt is, blijkens eene bjj het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs gevoegde afzonderlijke nota (2) die meening toegedaan. Hij zegt in die nota daaromtrent o. a.: „Sluit de opleiding tot officier aan bij dat punt, waar ook voor den „burger de scheiding tusschen het algemeen onderwijs, nooditj voor elk beschaafd en, ontwikkeld man (3) en de opleiding en studie voor het „bijzondere vak of beroep aanvangt, dan heeft men aan de voorwaarden „voldaan om zoolang mogelijk aan de zonen van het ontwikkeld deel der „natie eene gezamenlijke opleiding te geven". Blijkens 6 der Memorie van beantwoording van het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs, (4) bestonden er bij de Regeering bezwaren om aan vorenstaande eischen gevolg te geven, doch werden, om daaraan te gemoet te komen, de programma's van de toelatingsexamens voor de Cadettenschool en voor de Koninklijke Militaire Academie in het nader ingediende gewijzigde ontwerp van wet opgenomen en zóódanig gesteld, dat jongelieden die resp. den drie- en den vijfjarigen cursus eener Hoogere Burgerschool hebben gevolgd, met voldoende kans van slagen aan die examens kunnen deelnemen. Bij de nieuwe wet is dus, zooals ik hieryoren reeds aanteekende, het beginsel dat ik vooropstelde in het oog gehouden en aan den eisch door mij gesteld, wat de algemeene ontwikkeling betreft, zal mits dien worden voldaan door de officieren, die aan de Koninklijke Mili taire Academie worden opgeleid. (1) Zie 6 van het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs opge nomen in bijlage II behoorende bij den Militairen Spectator. Vierde Serie. Veertiende deel. No. 2. (2) Als voren. (3) Ik cursiveer. (4) Bijlage VII behoorende bij den Militairen Spectator, Vierde Serie, vjjftionde deel, No. 7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 332