werkkring vooral van den luitenant-kwartiermeester dikwijls zéér veel omvattend. Meermalen komt het voor, dat hij als jong officier geplaatst wordt in eene zelfstandige betrekking, waarin hij geheel alleen voor eene omvangrijke garnizoensadministratie staat. Hij kan in die betrekking geroepen worden om aanbestedingen te hou den, contracten te sluiten, den gewestelijken intendant te rapporteeren en advies uit te brengen omtrent tal van zaken den intendancedienst betref fende en om als 's Lands vertegenwoordiger op te treden in de zoo netelige quaestiën van boedel verdeeling als anderszins bij overlijden van debiteuren. Hij vertegenwoordigt of liever vervangt in dat geval den in tendant bij de controle over de richtige naleving der overeenkomsten door de verschillende aannemers ter plaatsehij is verantwoordelijk voor de goede qualiteit der voorraden van levensmiddelen aan te houden door de leveranciers in zijn garnizoen; hij koopt en verkoopt voor 's Lands rekening en is gewoonlijk nog bovendien belast met eene vrij uitgebreide materiëele verantwoording. De Indische luitenant-kwartiermeester kan voorts elk oogenblik ge roepen worden om aan het hoofd te staan, hetzij van de administratie van een hospitaal zoo verschillend van die van een garnizoen hetzij van een groot magazijn, waaraan eene zware geldelijke verant woordelijkheid verbonden is. Hij wordt op zijne beurt geroepen om dienst te doen op een intendance bureau, ja zelfs bij het Departement van Oorlog, in welke gevallen hem dienstverrichtingen worden opgedragen, waarvoor hem in den regel veel doorzicht en keunis van zaken eigen moeten zijn. Hij kan eindelijk ieder oogenblik aangewezen worden om den admi nistratieven dienst in zijnen geheelen omvang te verrichten bij eene expeditionnaire macht, waarvan de sterkte te gering is om daarbij een intendant in te deelen. In dat geval is de luitenant-kwartiermeester de intendant en moet hij voor die taak berekend zijn. Ziedaar de werkkring van den Indischen luitenant-kwartiermeester, een werkkring waarvoor hij de ondervinding heeft het trouwens geleerd -- door zijne opleiding niet voldoende wordt voorbereid. Eu dat die opleiding niet berekend is op het voortzetten der studiën

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 337