30 mijnd en meer ontvankelijk voor de heerschende ziekten, vooral malaria en beri-beri. Op deze nadeelige gevolgen kan slechts gewezen wordenter staving daarvan cijfers aan te voeren, is nagenoeg niet mogelijk intusschen gevoelen de meeste officieren van gezondheid zich er zeker van overtuigd, dat de verpleging van militaire lijders, wier ziekten in verband staan met het misbruik van sterken drank, den lande schatten geld kost. Is het dan niet mogelijk verandering te brengen in de bestaande regeling? Zou men te dien opzichte niet kunnen profiteeren van eene ervaring elders opgedaan Te dien einde zal ik er op wijzen, dat men zich bij de marine op een ander standpunt heeft gesteld als bij de landmacht; bij de eerste toch is jenever opgenomen in de voedingsartikelen en wordt ze verstrekt aan den man in eene hoeveelheid van: 2 maal in de week 2X5 vingerhoeden, de overige dagen slechts 1 X 5 vin gerhoeden. Het is, geloof ik, gepermitteerd aan te nemen, dat de marine-soldaten vrij wel zijn uitgegaan van dezelfde klasssen van menschen, waar van de landmacht haar grootste contingent oogst ter aanvulling van de gelederen en neemt men in aanmerking de zware diensten, welke bv. op het oogenblik worden gevergd van de matrozen op Atjeh, dan kan men, dunkt mij, gerust beweren: „het heivijs is geleverd „dat een in de tropen even zwaar werk verrichtende Europeaan als onze soldaat kan bestaan met een zeer matig gebruik van jenever Kan dit ons geen vingerwijziug zijn voor een nieuwe regeling? Het antwoord moet m. i. afhankelijk gesteld worden van de mogelijk heid van eene werkzame controle. Deze zal zeer zeker moeielijk zijn, maar is toch wel uitvoerbaar. Natuurlijk zou men om geknoei te ontgaan ten eerste verplicht zijn een officier tegenwoordig te doen zijn bij de distributie, iets wat wel niet op zooveel bezwaar zal stuiten in een land, waar zooveel „soepdiensten" aan luitenants zijn opgedragen; hoogst waarschijnlijk zullen ook de officieren, met het groote doel voor oogen, zich eerder deze moeite getroosten dan vaak het geval is met andere, soortgelijke diensten. Ten tweede zou men er toe moeten overgaan, behalve den verkoop van jenever in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 33