en op 2.22 M. afstaud boven het laatstgenoemde, het opperdek, dat tevens batterij dek is. Onder de ketels is over eene lengte van 18 M. een waterdichte dubbele bodem aangebracht; het gedeelte van het schip ouder het pantserdek is door 8 waterdichte schotten in negen, het gedeelte boven het pantserdek door vijf' dergelijke schotten in zes waterdichte compar timenten verdeeld, terwijl de kolenhokken en de cellen langs boord boven het beschermend dek, eveneens waterdicht bewerkt zijn. De hier voren genoemde cellen langs boord, welke zich bevinden tusschen pantserdek en tusschendek, zijn gevuld met cellulose, welke stof, behoor lijk geperst, de eigenschap heeft van maar zeer weinig water door te laten, zoodat een geschoten of gestooten gat op de hoogte van de lastlijn het vaartuig nog niet onmiddellijk in gevaar brengt. In het pantserdek zijn natuurlijk eenige openingen noodig, welke toegang verleenen tot de verschillende compartimenten daar beneden. Deze openingen, zooals de toegangen naar de munitiebergplaatseu en het ruim, zijn omgeven door cellulose koffers, hoog 0.75 M. boven het tusschendek; waar met kleinere toegangen volstaan kan worden, zooals boven het kabelgat, de kettiugbakken, het waterruim en de ketels, worden genoemde koffers gemist en zijn in plaats daarvan waterdicht sluitende deksels aangebracht. De beide groote openingen in het pantserdek, boven stookplaatsen en machinekamers, zijn voor zien van 5 mM. zware stalen hoofden, welke van af het pantseidek tot boven het opperdek reiken; bovendien zijn ook deze openingen omgeven door cellulose koffers, hoog 0.75 M. Op de hoogte van het beschermend dek zijn laatstgenoemde openingen voorzien van zware kleppen van dezelfde dikte als dat dek en waardoor machinekamer en ketelruim geheel van de buitenlucht kunnen worden afgesloten voor het geval de ketels met kunstmatigen trek moeten werken. Voor- en achteruit is een Stones pomp geplaatst, werkende door middel van eene algemeene lensleiding op de hoofdafdeelingen en den dubbelen bodem; bovendien zijn deze pompen als spoelpomp en brandspuit te% benutten. In elke machinekamer is een stoompomp opgesteld, werkende als lenspomp op de verschillende afdeeliugen, welke tevens als brand- blusch- en als circulatiepomp dienst doet. 340

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 345