341 Behalve de hiervoren genoemde pompen kunnen nog de centrifugaal circulatiepompen van de condensors tot lenspompen worden ingericht. Met het voorgaande zijn in hoofdzaak die inrichtingen beschreven, welke de vitale deelen beschermen en het gevaar voor zinken zoo gering mogelijk moeten maken Gaan we nu de indeeling der ruimte onder het pantserdek na en wel van schot tot schot, te beginnen van voren. Ue ruimte tusschen het tweede en derde schot wordt ingenomen door kabelgat en zeilkooi; het derde compartiment bevat de ketting bakken en het waterruim, dat 10000 L. kan inhouden; het vierde compartiment wordt geheel en al ingenomen door de ammunitieberg- plaatsen voor het kanon van 21 cM. en gedeeltelijk van het lichte geschut. Een ammunitiekoker van gegoten staal ter dikte van 10 cM reikt van hier tot aan het opperdek. De vijfde en zesde waterdichte afdeeling vormen het ketelruim, dat aan de voorzijde en langs boord begrensd wordt door kolenruimen, welke met de kolenruimen, die zich tusschendeks bevinden, 220 ton kunnen bergen, bij een diepgang van 4.25 M. Met deze hoeveelheid kan bij eeue snelheid van 14 mijl een afstand van 525 Geogr. mijlen worden afgelegd, terwijl bij eene vaart van 10 mijl de cercle d'action 1000 Geogr. mijl bedraagt. De kolenschotten zelf zijn geheel wa terdicht bewerkt eu voorzien van waterdicht sluitende schuiven, die van af het opperdek kunnen bewogen worden. Behalve één enkelen ketel, bevat het vijfde compartiment in eene daarvoor afgesloten ruimte, de beide dynamo's, ieder van eene stroomsterkte van 150 ampères bij eene spanning van 60 volts, voor de electrische verlichting; het zesde compartiment bevat twee dubbele ketels. De voornaamste afmetingen daarvan zijn: Middellijn3.35 M. Lengte dubbele ketel5.18 enkele 3.05 Totaal roosteroppervlak18.12 M2. verwarmend 670.74 Stoomruimte 90.58 M3. Werkdruk....11.3 KG. per cM2. Het zevende compartiment is de machinekamer en wordt door een

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 346