343 voorsteven af. Zooals vroeger reeds gezegd is, bevinden zich in het tusschendek vijf waterdichte schotten; het eerste schot is eene voort zetting van het eerste schot onder het pantserdek en moet, zoo mogelijk, beletten dat, bij beschadiging van het voorschip, het indringende wa ter meer vult dan de voorste afgeschoten ruimte. Yan uit de tweede afdeeling, waar slechts ruimte is voor berging van kleinere zaken, komen we door eene waterdicht sluitende deur in de derde. Hier vinden als gewoonlijk, de bottelarij, de provoost en de onderofficiers hutten hunne plaats, terwijl een groot deel van de ruimte wordt ingenomen door een fundatietoren van 2.60 M. diameter, voor het kanon van 21 cM. De torenwand, in hoofdzaak samengesteld uit staalplaat van 10 mM. dikte, heeft aan de voorzijde eene opening, waardoor ook de inwen dige ruimte des torens als bergplaats kan benut worden. Vooruit in dit compartiment is in de ruimte tusschen pantserdek en tusschen dek de stoomankerlichtmachine geborgen. Overigens dient de ruimte van deze afdeeling en een groot deel der volgende, als volkslogies. In het scheidingsschot beviuden zich twee waterdichte deuren, die de gemeenschap tusschen het derde en vierde compartiment geven. Veel ruimte van dit laatste wordt ingenomen door de steenkolenbergplaats aan S.B. en B.B., den ziekenboeg, het hoofd boven de voorstook plaats en door een deel van dat boven de achterstookplaats en machine kamers. Halverwegen de lengte van dit laatste hoofd wordt het com partiment afgesloten door het 4e schot, waarin zich ook twee water dicht sluitende deuren bevinden en wel aan iedere zijde van het machine- kamerhoofd één. In het vijfde compartiment vindt men de verblijven voor de adelborsten en machinisten en zijn ook daarin de beide torpedo kanonnen zoodanig opgesteld, dat zij 45° voorlijker en 30° achterlijker dan dwars kunnen gericht worden. De laatste afdeeling is geheel en al voor torpedowerkplaats ingericht. Op eene stelling vinden 6 torpedo's ligplaats. In actie worden er 4 geborgen in de ruimte tusschen pant serdek en tusschendek en daar beschermd door staalplaat van 19 mM. Het vervoer naar de kanonnen geschiedt langs travellers, welke daartoe aan het opperdek zijn aangebracht. Het lanceeren der torpedo's die 4.65 M. lang zijn, geschiedt door middel van gecomprimeerde lucht

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 348