31 cantines te staken, waarlijk rigoreuse straffen op te leggen voor over treding van de bepaling, omtrent het verkoopen van dezen drank aan mindere militairen door particuliere personen. De bezwaren welke waarschijnlijk tegen de aangeduide regeling zullen worden aangevoerd, stel ik mij voor dat hoofdzakelijk op het volgende zullen neerkomeule dat de werving in Europa en de reëngagementen hier te lande moeielijker tot stand zullen komen en 2C dat de schatkist door de in te voeren verandering bezwaard wordt. Ten opzichte van het eerste punt ben ik een incompetent beoor- deelaar, toch zij het mij gepermitteerd er op te wijzen, hoe het is gegaan bij gelegenheid van de verandering in de uitbetaling van premiëa bij het ingaan van reëngagementendestijds vreesde men zeer voor een groote vermindering van aauvoer bij reëngagementen en toch heeft de tijd bewezen, dat die vrees noodeloos was. Zou bij den door mij voorgestelden maatregel niet dezelfde ondervinding worden opgedaan? En gelooft men werkelijk, dat het een punt van overweging is voor degenen, die als koloniaal naar de Oost willen gaan, dat men daar jene ver kan drinken zonder andere beperking dan die welke nu plaats heeft Al mocht nu ook voor een tijd eene kleine vermindering van aanvoer van manschappen het gevolg zijn, dan nog zou men, geloof ik, dit te boven kunnen komen zonder groote moeite. Als boven aangeduid, stel ik mij namelijk voor als gevolg van de aangetoonde regeling van de te verstrekken jenever een niet onbelangrijke vermindering van het algemeen ziektecijfer en bovendien is het misschien niet ongeoorloofd te rekenen op een dergelijken factor, die echter alleen betrekking heeft op Atjeh; het getal zieken uit die streek afkomstig heeft toch tot nu toe een belangrijk deel van het geheel uitgemaakt; nu men daar is overgegaan tot een nieuwe leiding, die zich kenmerkt door beperking van het uitrukken, het kappen en het daarmede gepaard gaand woelen in den grond, zal waarschijnlijk spoedig een vermindering van het aantal zieken te constateeren zijn. Misschien zal al daardoor de veronderstelde ver mindering van aanvoer gedekt worden. Om den overgang tot de nieuwe regeling niet te moeielijk te maken, zou het misschien aan te raden zijn om een maximum van bv. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 34