HET KOLONIAAL WERFDEPOT TE HARDERWIJK. Iu het Indisch Militair Tijdschrift, 22e jaargang, Nü. 8 en 9, komt van Excavator een opstel voor onder bovenstaanden titel, welks inhoud ons aanleiding geeft daaromtrent het een en ander in het midden te brengen. Terecht wordt door den schrijver daarvan opgemerkt, dat het K. W. D. reeds dikwijls een onderwerp van bespreking heeft uit gemaakt, niet alleen in tijdschriften en dagbladen, doch zelfs officieel ook in de beide Kamers van de Staten-Generaal. Dat evenwel met die bespreking eene niet altijd even zachtzinnige critiek gepaard moest gaan, valt zeer zeker te betreuren, omdat door hen, die in dien geest tot de bespreking aanleiding gaven, niet voldoende de grouden werden aangegeven, waarop die critiek gebaseerd moest zijn. Een en ander zal dan ook wel terecht oorzaak zijn geweest, dat die bespreking tot voor kort geleden geen merkbare uitkomsten heeft opgeleverd. Moge dan ook, volgens Excavator, eerst bij de behandeling der Indische begrooting voor 1891 in de 2e Kamer door het aannemen van een amendement, om de voor dat korps aangevraagde gelden te verminderen, in beginsel zijn uitgemaakt, dat het voor de behoefte te weelderig is samengesteld, ons komt dat beginsel al zeer raad selachtig voor, en is ons tot nu toe, ook niet uit het opstel van E. op voldoende wijze aangetoond of gebleken, waarin die weelderige samenstelling van dat Depot bestaat. Na een kort overzicht van de geschiedenis, samenstelling en regeling van dat korps, komt de schrijver op eens voor den dag met eene aanteekening in het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs bij de behandeling van de Indische begrooting voor 1870. Na een 26 jarig bestaan van dat korps, wordt, zooals E. aanhaalt, reeds aanmerking gemaakt op de kostbaarheid en de noo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 352