350 getoond, dat het "Werfdepot niet zoo in eens van het D. v. O. kon worden losgemaakt, kwam men er later bij de behandeling der be grooting voor 1883 in de 1° Kamer nog eens op terug om dat Depot onder het M. v. K. te brengen, meenende, dat dit tot vereenvoudi ging en tot besparing van uitgaven zou leiden. Maar ook deze en de verdere opmerkingen in dat voorloopig verslag werden voldoende door den Minister weerlegd. Uit alles bleek, dat het onmogelijk was voorloopig wijziging of verandering in de organisatie van het K. W. B., c. q. vermindering daarin te brengen. Hoe het evenwel ook zij, toch bleef men steeds op dit laatste aambeeld doorhameren. Zooals hierboven bleek, was men reeds in 1870 daarmee begonnen, dan weer deze, dan weer die motieven aanhalende; het was nu eenmaal een vooroordeel, dat men tegen het Werfdepot had en dat moeilijk te overwinnen scheen; en hoewel al die motieven weerlegd werden en al het andere schipbreuk had geleden, liet men de zaak niet los, maar zocht men weer naar iets anders om op vermindering van dat korps te kunnen blijven aandringen. Zoo was het dan in 1885 (zie voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der 2e Kamer) de geheel op Nederlandsche leest geschoeide voorloopige oefening te Harderwijk, die volgens dat verslag zeer wel gemist kon worden, omdat zij vrij kostbaar en onvoldoende is om burgers tot soldaten te vormen, terwijl het verblijf te Harderwijk op de aangeworvenen demoraliseerend werkte. Ik wil eens voor een oogenblik aannemen, dat die op Nederlandsche leest geschoeide voorloopige oefening weinig nut afwerpt; waarom wordt dan toch nu nog die wijze van oefening gevolgd, niet alleen bij de „Koloniale Reserve" te Nijmegen, maar zelfs ook bij de com pagnie der convalescenten te Zutphen. Alles geschiedt daar volgens de reglementen van het Nederlandsche leger en dat dus nog wel met militairen, die reeds in Indië geoefend zijn geworden op Indische leest. Oefening, al is deze dan ook eene voorloopige, moet te Harderwijk steeds plaats hebben. Ledigheid is des duivels oorkussen, en hoe meer de aangeworvenen met die oefening en met de elementaire beginselen van het militaire métier worden beziggehouden, des te heilzamer zal ook het verblijf voor hen bij het Werfdepot werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 355