352 daar dagelijks aan handgeld worden uitbetaald, het grootste gedeelte verdeeld wordt over alle plaatsen van ons land. De Nederlanders 't is trouwens boven reeds aangehaald vertrekken nog steeds dadelijk na ontvangst van het handgeld met verlof', nemen dus dat geld mede of deponeeren een gedeelte, om dit later bij vertrek naar Indië mede te nemen. Bovendien zijn er velen en ook enkelen ouder de vreemdelingen die een groot gedeelte van dat handgeld bestemmen voor familieleden enz., 't geen dan, wat de Nederlanders betreft, na terugkomst van verlof aan die verwanten enz. wordt toegezonden. Yoor de Duitschers schiet ge woonlijk niet veel van het handgeld over, omdat zij hiervan bij de aanneming reeds veel moeten betalen voor logies en kost, tengevolge van den betrekkelijk langen tijd, die noodig is om de vereischte papieren te bekomen- Zulk een toestand als door den heer K. wordt beschreven, zal niet alleen te Harderwijk, doch in elke plaats kunnen voorkomen, waar eene inrichting wordt gevestigd, die dienen moet om menschen van zooveel verschillenden landaard onder de door hem genoemde omstandigheden bijeen te houden. En moge dat kamerlid ook al voornamelijk te velde trekken tegen het langdurig verblijf te Har derwijk, waardoor volgens hem slechts ontucht en dronkenschap worden aangekweekt, het komt ons voor, dat, zoo zulks moet plaats hebben, dit ook evengoed bij een zoo kort mogelijk verblijf kan geschieden, getuige o. a. de tooneelen, welke in 1873, 1874, 1875 en 1876 te Harderwijk voorvielen, waarbij het maar al te dikwijls gebeurde, dat door de toenmaals aangenomenen het geheele handgeld in hun kort verblijf aldaar (van 2 8 dagen) werd opgemaakt en verbrast. Zou zulk een kortstondig verblijf zoowel in physiek als moreel belang van het individu geweest zijn? Wij willen gaarne erkennen, dat het Kol. Werfdepot te Harderwijk zijne gebreken heeft en dat getracht moet worden daarin verbetering te brengen, doch het gaat niet aan daarin plotseling eene verandering te maken, die ten prejudice der Koloniale werving zou komen. Zoolang niet op eene andere wijze voorzien wordt in de aanvulling van het jaarlijks terugkeerend incompleet van het Europeesch gedeelte van het Indische Leger, moet h. t. 1. met de Koloniale werving steeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 357