354 en hun carrière te maken. En daar ook de dienstverbintenis eerst ingaat met den dag der inscheping (voor de gedetacheerden met den dag der ontscheping) brengt het belang dier personen dus in alle opzich ten mee, dat het verblijf h. t. 1. zoo kort mogelijk zij. Of evenwel met eene bespoedigde uitzending van suppletietroepen ook eene vereenvoudigde inrichting of inkrimping van het Kol. Werf depot gepaard kan gaan, laat zich nog maar niet zoo aanstonds aan zien. Reeds boven is gezegd, dat niets afwisselender is dan de Ko loniale werving, en daar toch in werkelijkheid de gemiddelde sterkte steeds meer bedroeg dan in de begrootingen werd aangegeven, lag het ook voor de hand, dat die spoedige uitzending voorloopig hoe genaamd geen invloed kon doen uitoefenen op vermindering van het vaste kader van het Werfdepot. Na dien maatregel van bespoe digde uitzending is dan ook tot nu toe niet gebleken, dat de werk zaamheden van het vaste kader van dat korps een zoodanige ver mindering ondergingen, dat daarmede ook eene inkrimping van dat personeel gepaard kon gaan. In 1888 werd door de oprichting der commissariaten van afmonstering te Amsterdam en Rotterdam, eene gunstige verandering gebracht in den toestand van het Kol. Werfdepot; de gerepatriëerde militairen uit Oost-Indië zouden niet meer te Harderwijk komen, doch in eerstgenoemde plaatsen afgemonsterd worden. In het belang der nieuw aangeworvenen te Harderwijk was die maatregel alleszins toe te juichen. Het Koloniaal Werfdepot won er mee, maar of nu door de oprich ting van die afmonsteriDgdepots de werkzaamheden van het vaste kader bij dat korps zoodanig zouden verminderen, dat daardoor al terstond vermindering der sterkte van dat personeel kon worden voorgedragen, valt te betwijfelen. De teruggekeerden uit Oost-Indië veroorzaakten natuurlijk meerdere werkzaamheden, doch niet zooveel, dat alleen daarmede het vaste kader van één compagnie belast wasintegendeel, dat kader moest dat meerdere werk op de dagen van terugkeer dier militairen bij hunne gewone werkzaamheden verrichten. Al werd dan ook op inkrimping der formatie van het Werfdepot aangedrongen, door den toenmaligen M. v. O. werd terecht ingezien,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 359