32 - borrels 200 gram jenever per dag aan den man, doch wel te verstaan den European alleen, te verstrekken en aangezien het land een zoodanige meerdere uitgaaf niet zal willen, noch misschien goed zal kunnen dragen, den prijs daarvoor in te houden op de soldij. Daarmede zouden de grootste pecuniaire bezwaren uit den weg geruimd zijn, al is het waar dat verschillende uitgaven, die nu worden gedekt door de cantines, dan niet meer door deze bestreden zullen kunnen worden, doch dit bezwaar is m. i. niet overwegend; mocht men intusschen volle dekking willen eischen, dan zal men ook ge noodzaakt zijn, wil men consequent blijven, om den prijs van den borrel zoo te stellen, dat er een zekere winst wordt behaald De prijs, waarop de vijf vingerhoeden jenever nu feitelijk den cantines komt te staan, is bv. op Atjeh 1.5—2 cent, de eerste voor jenever uit vat, de tweede uit flesch. Rekenen wij nu de consumptie voor het geheel ad. 40.000 borrels per dag, voor 13.000 Europeanen, dan zou men dus door den prijs vast te stellen op respectievelijk 2.5 en 3 cent een winst behalen van f 400 per dag of wel f 150.000 per jaar en is dit bedrag niet groot genoeg voor het onderhoud van de cantines, het feestvieren op Koninklijke verjaardagen en dergelijke, dan moet men of den prijs voor den borrel nog iets verhoogen of bv. eens in de 23 maanden in de cantines jenever verkoopen onder de zelfde voorwaarden als nu; het laatste zou dan ook een soort aequi- valent kunnen zijn voor het passagieren bij de marine. Mocht desniettemin een volle compensatie niet gemakkelijk worden bereikt, dan moet men niet uit het oog verliezen de indirecte, pecuniaire voordeelen, die een beperkt gebruik van jenever hoogst waarschijnlijk zal meebrengen, en vooral vergete men niet het groote doel, namelijk: het niveau van het kader en de mindere militairen te doen rijzen. Mij was het voorloopig alleen te doen om deze belangrijke zaak onder debat te brengen, anderen vooral dan meer administratief deskundi gen zullen waarschijnlijk licht verbetering kunnen brengen in de door mii gedane aanwijzingen. Rota Radjaden 4 November 1891. G. Salomon, Off. v. Gen. 26 kl.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 35