356 atroekB concurrentie wordt aangedaan, en tot nu toe mag misschien, wat de aanwerving betreft, van die concurrentie iets gebleken zijn, aan hot hoofddoel, uitzending van suppletietroepen, heeft die Koloniale Reserve nog niet kunnen beantwoorden. Merkbaren invloed heeft de oprichting van die K. R. ook nog niet op de uitkomsten dot- Koloniale werving te Harderwijk gehad, integendeel, het jaar 189' onderscheidt zich zeer van het vorige, daar meer dan het eerstge- vraagde contingent van 1800 man, dit jaar bereikt zal worden. Noch de voor eenige jaren door den heer Kielstra in de 2e Kamer besproken groote besparing, noch de oprichting der „Koloniale Re serve" en de f 150.000 voor dat korps uitgetrokken, hebben ons tot de overtuiging kunnen brengen, dat voor het Werfdepot te veel geld op de begrooting wordt gebracht en dat daarop eeue vermindering kon voorgesteld worden. De bij het amendement van den heer Levysohn Norman voor gestelde f 7000 vertegenwoordigen de kosten van officieren en min der kader van één compagnie over een half jaar; dit amendement is toen aangenomen (een overgroote meerderheid van 43 tegen 18 stemmen, op een werkelijk ledental van 100, is ons niet recht dui delijk) en op 1 Juli van dit jaar tenuitvoergebracht. De f 7000 zijn bezuinigd, dat is waar, doch ten koste van de krachten en werkzaamheden, die meu van het „vaste kader" bij het Werfdepot eischt. Wat vroeger door kader van 3 compagnieën werd gedaan, moet nu door dat van 2 compagnieën verricht worden; dat kader heeft dus de handen vol werk gekregen, en dit zal nog vermeerderen, indien, zooals reeds in 1891, het aanmelden van personen voor den Kolonialen militairen dienst toeneemt. Reeds terstond na de op 1 Juli j. 1. tot stand gekomen reorganisatie is gebleken, dat het aantal officieren bij het Werfdepot werkzaam, onvoldoende was om alle te verrichten diensten bij dat korps naar behooren te vervullen. In Augustus d. a. v. moest reeds bepaald worden, dat van de voor Indië bestemde luitenants der infanterie maandelijks twee zullen worden aangewezen om bij de compagnieën van het Werfdepot dienst te doen. En wat het mindere kader betreft, ook dat heeft zeer zeker bij die reorganisatie geleden; bij openvallende vacature is van de regimenten infanterie geen onderofficier of korporaal (al heeft hij ook bij het Werf-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 361