360 Plotseling opent de vijand het vuur op het 14e bataljon. Toen werd hij wel uit 9 vuurmonden bestookt, doch hij hield zich zoo netjes schuil, dat hem bij die gelegenheid vermoedelijk geen verliezen zijn toegebracht. Toen de mortier van 20 cM. de vijandelijke stelling in brand schoot, staakte de tegenstander echter het vuur. Het geheele terrein tusschen Boekit Panas en Pedawa Pontong was bezaaid met loopgraven en versterkingen. Op al deze werken schoot de artillerie zich met den 8 cM. Veld en den mortier vóór den 21en Juni in en teekende zij de afstanden aan. Hetzelfde deed men den 21cn met de 8 cM. Bergkanons. Dit kostte veel munitie, maar men had dit ter wille van besparing van munitie niet mogen nalaten. Indien de vijand toch maar uit de loopgraven weerstand had geboden, dan had men hem onmiddellijk op elk punt met Gr. K. T. kunnen overstelpen. Maar het gezicht der vijf vuur monden, die hem van den Boekit Panas tegengrijnsden, maakte dat de loopgraven den 21en niet werden verdedigd. De beschieting van Pedawa Pontong heeft veel munitie gekost; hier was wel wat te bezuinigen geweest. Indien men nu verder op blz. 371 van het verslag leest, dat de vijand den 21™ door zich tijdig aan onze aanvallen te onttrekken en door de meesterlijk aangebrachte dekkingen slechts 37 dooden en gewonden bekwam, dan moet men niet uitroepen: „Is dat nu het resultaat van 410 projectielen?" Het succes van dien dag zit zeker niet in het afmaken van 37 Atjehers, maar wèl in de omstandigheid, dat men die meesterlijk gedekte Atjehers heeft belet ons in grootere mate dan thans geschiedde afbreuk te doen. De vijand had den 21™ nu eenmaal het plan opgevat zich niet bloot te geven, maar ons vóór den aftocht nog eens gevoelige verliezen toe te brengen. Dit nu heeft men met het artillerievuur belet. Het diensttelegram van den Gouverneur van Atjeh, dat de stelling Pedawa Pontong bij standhouden van den vijand ons ernstige verliezen zoude hebben gekost, is volstrekt niet overdreven. Tegen een en ander mag het vele munitiegebruik wel opwegen en de vraag of men met minder niet hetzelfde resultaat zou hebben bereikt, kan niet geheel worden beaamd. De angst maakte, dat de Atjehers den 21™ al bijzonder slecht schoten. Het 6e bataljon b. v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 365