365 - mogelijkheid ons terrein tegen een Europeeschen vijand te moeten verdedigen. Wat zal er b. v. van den laatste terechtkomen, indien deze ook eens op geen grooteren afstand dan 400 M. van onze versterkingen in batterij kan komen. Zeer zeker zal hij in dat geval zijne artillerie niet tegen de onze wagen, dus haar niet in werking brengen. Rest dan de stormaanval, en wat daarvan terecht zal komen, indien wij goed gedekt zijn en snel vurend geschut en repeteergeweren bezitten, laat zich gemakkelijk raden. Indien wij b. v. het défilé Bagoh hadden ingericht als dijkpost, dezen van verhakkingen voorzien en met twee stukken bezet hadden, dan zou slechts ééne compagnie infanterie, welke zich goed achter boomen had opgesteld en zich gereed hield de omtrekkende colonne in de flank te vallen, wel twee bataljons hebben kunnen beletten het défilé te forceeren. En terreinen als het onderwerpelijke vindt men legio op Java's kusten. Alleen behoort er bij de verdediging van een terrein, waar de vijand gedekt kan naderen, bijzondere waakzaamheid te worden betracht. Zoo verloren wij b. v. in 1811 de stelling bij Weltevreden, door dat de Engelschen ons plotseling op een kleinen afstand met een overstel pend vuur begroetten. Waren wij toen waakzaam geweest, dan was de vijand bij het deboucheeren hetzelfde lot beschoren geworden. Wij kunnen nu eenmaal de terreinen, waar de vijand tot op korten afstand kan naderen, niet ontwijken, moge de Edi expeditie hebben bewezen, dat men die terreinen niet behoeft te vreezen en dat ons terrein ons zal noodzaken tot vele handelingen uit den kleinen oorlog, waardoor dan de groote niet zal plaats hebben. MedanFebruari 1892. W. J. Giet,.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 370