V A ZR I A. Een eenvoudig hulpmiddel. Op onze posten te Atjeh, die dagelijks, soms afwisselend uit verschil lende richtingen worden beschoten, kan het volgende eenvoudige middel aangewend worden, om ten allen tijde op een vrij nauwkeurige wijze den afstand te meten, waarop de vurende vijand zich bevindt. Op deze stelling berust de hieronder volgende methode. Voor 't be oogde doel is voor elk der beide posten een planchet benoodigd, dat met een vel gequadrilleerd papier beplakt wordt, waarop men een punt B' aanneemt, dat de ligging van den eigen post B aangeeft. Evenzoo wordt op 't planchet, de ligging van den post A door 't punt A' aangeduid. In deze punten wordt een ijzeren pinnetje verticaal ingeslagen, waarop een alhidade horizontaal bewogen kan worden. Deze alhidade is gemakkelijk te vervaardigen van een staafje ijzer, waarop een vizierinrichting inkeping en korrel wordt aangebracht, echter zoodanig, dat de richtlijn, met 't punt waarop de alhidade draait, in één verticaal vlak gelegen is. Aan haar vooreinde wordt de alhidade voorzien van een pijltje, dat in- en uitschuifbaar is, ter vergemakkelij king bij 't aflezen der nader te vermelden letterteekens. Op onderling gelijke afstanden van 1 cM. b. v. bij aanwending van millimeter papier n. 1.worden op de voor- en zijranden van 't gequa drilleerd papier, op beide posten, in overeenkomstige volgorde dezelfde letters, en op de tusschen die letters liggende punten van 't papier, de zelfde cijfers, d. w. z. 1, 2, 3 enz. tot 9 geplaatst. De aldus vervaardigde planchetten worden nu onmerkbaar op de kruin der palissadeering horizontaal bevestigd, liefst in de nabijheid van 't bastion, echter zoodanig dat de verticale strepen van 't papier op elk der C Zijn A en B (fig 1) twee nevenliggende posten, dan zal de ligging van 't punt C, in 't voorterrein, vol komen bepaald zijn, indien men den afstand AB tusschen de posten als bekend aannemende de B richtingen AB en BC kent.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 375