371 beide planchetten, onder eenzelfde azimuth geplaatst, of m. a. w. naar een zelfde windstreek gekeerd zijn. Men zet nu op 't papier, volgens een onderling overeengekomen schaal, den afstand A'B' der posten uit en wel wederkeerig met behulp van bakens in de richting der punten, alwaar de planchetten bevestigd zijn, daarbij gebruik makende van de zooeven beschreven alhidade. Om een zoo groot mogelijk gedeelte van 't voorliggende terrein onder vizier te kunnen nemen, verdient 't aanbeveling de punten A' en B' zoo dicht mogelijk bij den achterrand van 't planchet uit te zetten. Yoor beveiliging tegen weersinvloeden wordt 't planchet door een kastje gedekt, en wordt de alhidade, wanneer 't toestel niet gebruikt wordt, opbewaard in een aan den binnenwand der palissadeering bevestigde houten doos. Deze doos dient tevens tot bergplaats van een liniaal, een stuk potlood en van een van carton vervaardigde schaal. De behandeling van dit instrument is nu overigens zeer eenvoudig. Zij C een punt in 't voorterrein, waar de vijand zich ophoudt, kenbaar b. v. aan den rook, die aldaar opstijgt, dan zal de alhidade van B op dat punt gericht, op het planchet bijv. de richting B'2 aangeven, en de alhidade op post A op hetzelfde punt gericht de richting A'8 doen vinden. Door middel van de telefoon worden wederzijds deze letterteekens gewis seld, en is men nu op elk der beide posten in staat, de bekende richt lijnen met potlood op 't papier uit te zetten. Het snijpunt C' daarvan zal de plaats des vijands aangeven, en zijn de afstanden A'C' en B'C' alzoo onmiddellijk bekend. Planchet en toebehooren kunnen zonder noemenswaardige onkosten op eiken post vervaardigd worden Cr. Een goede promotie. In Australië is bepaald, dat de officieren van gezondheid en de militaire paardenartsen, zoolang zij nog geen drie jaren dienst hebben, den effec tieven rang van luitenant zullen bekleeden, bij meer dan drie en minder dan tien jaren dienst kapitein zullen zijn en wanneer zij meer dan tien jaren in 't leger zullen zijn verbleven, tot majoor zullen worden bevorderd. Colonial Military Gazette. Vergelijking tusschen artillerie- en infanterievuur. In Italië is op initiatief van generaal Sterpone een vergelijkende proef genomen ten opzichte van de uitwerking van op hetzelfde doel vurende artillerie en infanterie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 376